Kanser hikâyesini satırlara döktü

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Kanser hikâyesini satırlara döktü

Önce akciğer kanserine yakalanan ardından da beyninde tümor olduğunu öğrenen Seher Çarkım Elmalı, tedavilerin yanı sıra moral ve inançla sağlığına kavuştu. Genç kadın yaşadığı zorlu süreci yazdığı kitaplarda topladı

Yaklaşık 7 yıl önce, 29 yaşında sırt ağrıları nedeniyle doktora giden ve akciğer kanseri olduğunu öğrendikten sonra yüzünün şişmesi ve saçlarının dökülmesiyle zor günleri başlayan Seher Çarkım Elmalı (36), anne ve babasından uzun süre gizlediği hastalığını kardeşlerinin de desteğiyle yendi. Bunun ardından evlenmeye karar veren Elmalı, nikah hazırlıkları sürecinde başlayan ve gittikçe şiddetlenen baş ağrıları için düğününden bir müddet sonra gittiği hastanede, beyninde tümör olduğunu öğrendi. Aynı gün bir aylık hamile olduğu haberini de alan Elmalı, başarılı geçen operasyondan sonra karnındaki bebeğini kaybetse de hayata tutundu. Hastalık sürecinde yaşadıklarını, tedavi gördüğü hastanenin koridorlarında kaleme alan Elmalı, şimdi beşinci kitabını yazıyor. Elmalı, 2008'de akciğer kanseri olduğunu, bu haberle hayatının tamamen değiştiğini ve yaklaşık iki yıl tedavi gördükten sonra bu hastalığı yendiğini söyledi. "İlk aşk"ının kendisini bulmasıyla evlenmeye karar verdiğini dile getiren Elmalı, "Baş ağrılarım vardı ama düğün stresinden olduğunu düşündüm. Ağrılarım şiddetlenince düğünden hemen sonra doktora gittim ve beynimde kocaman bir tümör olduğunu öğrendim. Aynı gün hamile olduğumu da öğrendim ve onunla ameliyata girdim. O, bana güç verdi ama daha sonra onu vermek, ondan ayrılmak zorunda kaldım maalesef çünkü tedavimde ona zarar gelebilirdi. 'Sen mi, o mu?' dediler. 'O' dedim. 'Hayır, sen' dediler ve onu vermek zorunda kaldım. Onu kaybettim" diye konuştu. Hayata bağlanmak için bir hedef belirlediğini söyleyen Elmalı, kitap yazmaya başladığı bilgisini verdi. Yaşadıklarını hastane koridorlarında yazıp ilk kitabı "Pamuk İpliği"ni çıkarttığını dile getiren Elmalı, "Hayatımızı pamuk ipliklerinden çelik halatlara bağlayalım diye kitabın ismini böyle koydum. Bu kitap sayesinde hayata çelik halatlarla bağlandım. Bütün içimdekileri akıttım. Ardından ikinci kitabımı çıkarttım. Yazmak hoşuma gitti. İçimdekileri attıkça rahatladım. Tabii güzel tepkiler de aldım. Herkes benden üçüncü kitabı istedi, üçüncü ve dördüncü kitaplarım da çıktı" ifadesini kullandı.

'KİTAPLARIMLA HAYATIM DEĞİŞTİ'
Seher Çarkım Elmalı, kanser hastalığını yenen üyelerden oluşan ve bu tür hastalarına yardım eden bir derneğe üye olduğunu aktardı. Dernekte, ihtiyacı olanlara yardım etmenin ruhunu beslediğine işaret eden Elmalı "Orada insanlar için bir şey yaptıktan sonra hafiflediğimi hissediyorum. İşe gidip geliyorum. Tüm bunlar için ayrı ayrı şükrediyorum; yaşama döndüğüm, insanlara yardım edebilme şansım olduğu için. Her şey geride kaldı çok şükür. Kitaplarım çıktıktan sonra hayatım tamamen değişti. İmza günlerine gidiyorum. Tanımadığım kişilerin benden imza istemesi çok güzel bir duygu. Sadece bunun için bile kitap yazabilirim" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hikâyesini satırlara döktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN