Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağlı doktorlar Burcu'yu kurtardı

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Uludağlı doktorlar Burcu'yu kurtardı

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, koma halinde gelen milli judocu Burcu Hantuk'u sağlığına kavuşturdu. Doktorlar, Burcu'nun kaybedilmek üzere olan kolunu da kurtardı

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları henüz 16 yaşındayken kolunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan milli judocu Burcu Hantuk'u, hayata bağladı. Balıkesirli Burcu Hantuk'un kolunda oluşan ödem, doğru tedavi uygulanmadığı için büyüyerek vücuduna yayıldı. Durumu ağırlaşan ve komaya giren Burcu'nun kolunun kesilmesi gündeme geldi. Ancak ailesi birçok hastayı ölümden döndüren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Sadece Bursa'dan değil tüm çevre illerden hastaların yoğun olarak geldiği Tıp Fakültesi 16 yaşındaki bir sporcunun yaşam savaşı verdiğini öğrenince hastayı hemen kabul etti. Hocaların seferber olduğu Burcu Hantuk'a birçok tedavi uygulandı. Günlerce genç kızın başında adeta nöbet tutan doktorlar, kolunun kesilmesi gündemde olan Hantuk'u hem yaşama döndürdü hem de kolunu kurtardı.

'NORMALE DOĞRU GİDİYOR'
Yoğun Bakım Servisi'nden çıkarılan Hantuk'un tedavisine Plastik Cerrahi Bölümü'nde devam ediliyor. Sporcunun durumunun iyiye gittiğini belirten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tahsin Yakut, "Burcu kızımız yoğun bakım süreci geçirdi. Hayati tehlikesi ve kolunu kaybetme riski vardı. Büyük bir memnuniyetle söylüyorum ki, iki haftalık süreçte bu risklerden kurtuldu. Yoğun bakım sürecini atlattı ve normal odaya geçirildi" dedi. Yakut, bundan sonra Burcu'nin organlarıyla ilgili sorunları çözmek için tedavi uyguladıklarını belirtti. Prof. Dr. Yakut, "Yine kolunda ciddi doku hasarları vardı, bunlar plastik cerrahi bölümünde tedavi ediliyor. Bir takım doku nakilleri yapılıyor. Hayati tehlikeyi atlattığını rahatlıkla belirtebiliriz. Bundan sonraki süreçte hem kolundaki fonksiyon bozukluklarının, hem de ölü dokuların küçük çaplı nakil operasyonlarıyla tedaviler sürecek" dedi.

ARKADAŞLARI MADALYA GETİRDİ
Sağlığına kavuşan Burcu'ya arkadaşları sürpriz yaptı. Antalya'da düzenlenen Nazım Canca Ümitler Judo Avrupa Kupası'nda birinci olan İrem Korkmaz (16) ile Altıeylül Belediyesi Spor Kulübü Bayan Judo Takımındaki diğer sporcular, Balıkesir'e giderken Bursa'ya uğradı. Korkmaz madalyasını Burcu'ya hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağlı doktorlar Burcu'yu kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN