Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabakhaneler için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Tabakhaneler için düğmeye basıldı

Büyükşehir Belediyesi, Bursa'da yıllardır kangren halini alan tabakhane bölgesinin rehabilite edilmesi için çalışma başlattı. 17 milyon TL ödenerek kamulaştırılan bölgede Termal Kür Merkezi'nin önündeki engel de kalktı

Uzun yıllardır işletme sahipleri ile yüklenici firma arasında anlaşma sağlanamaması nedeniyle bir türlü dönüştürülemeyen tabakhaneler bölgesine Büyükşehir Belediyesi el attı. Belediye Başkanı Recep Altepe, sıcaksu olarak anılan bölgeye birkaç gün içerisinde ofis açacaklarını ve temizlik ile çevre düzenleme çalışmalarının start alacağını açıkladı. Başkan Altepe, tabakhaneler bölgesindeki dönüşüm çalışmalarının tamamlandığında doğudan batıya kuzeyden güneye kadar şehrin her bir bölgesini olumlu yönde etkileyeceğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tabakhaneler bölgesinde incelemelerde bulundu. Bursa'nın yaşanabilir sağlıklı bir kent olması yolundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarının özel öneminin bulunduğunu kaydetti. Tabakhaneler olarak anılan bölgede 135 işletme sahibiyle daha önce çalışma yapıldığını fakat işletme sahipleriyle yüklenici firma arasında aşılamayan sorunlar nedeniyle olaya Büyükşehir Belediyesi'nin dahil olduğunu kaydeden Başkan Altepe, 180 bin metrekare alanın 36 bin metrekaresini kendi uhdelerine aldıklarını söyledi. 36 bin metrekarelik alanın 20 bin metrekaresini kişilerle birebir anlaşarak kamulaştırma yoluyla, geriye kalan alanı da hak sahiplerini projeye dahil ederek elde ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Tüm bu çalışmalar için 17 milyon TL para ödedik. Vatandaşlarımızın yüzde 42'si, yani 139 kişi imzayı atmış oldu" diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN
Tabakhaneler projesinde yer alan Termal Kür merkezi için de düğmeye basılmış oldu. Altepe, sağlık turizminden Bursa'nın pay almasını isteniyorsa tabakhanelerin bir an önce dönüşüme başlaması gerektiğini ifade etti. Bursa için çok önemli olan bu projenin başlaması için gerekli adımlarını atıldığını belirten Altepe, "Tabakhaneler bölgesindeki dönüşümle hem Türkiye'ye örnek olacağız hem de ülkemiz için çok önemli bir turizm merkezi kurmuş olacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabakhaneler için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN