Kışlanın safkanları

SABAH, TSK'ya at yetiştiren Gemlik At Üretim ve Eğitim Taburu'na girdi. Kışlada doğup büyüyen, askeri disiplin ve sevgiyle yetiştirilen safkanları görüntüledi

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Kışlanın safkanları
Onlar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) saf kan atları. Kimi zaman topukların yerlere vurulduğu görkemli törenlerin değişmez figürü, kimi zaman da sarp bölgelerin devriye gezen dört çekeri oldular. Binicilik yarışlarında ise engellerin üzerinden süzülen asil bir küheylanları... SABAH, TSK'ya at yetiştiren Gemlik At Üretim ve Eğitim Taburu'na girdi. Veteriner Binbaşı Aydın Otlu, özellikle Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirdikleri "Gemlik" ırkı ile bir safkan Türk atını uluslararası marka yapmak istediklerini söyledi. Şu ana kadar 128 Gemlik, 51 Freziyen ırkı at yetiştirdiklerini anlattı. Çelik, Gemlik'te eğittikleri atları Kara Kuvvetleri Atlı Spor Komutanlığı'na sevk ettiklerini orada da tören ve spor amaçlı kullanıldıklarını ifade etti. Çelik, "Modern anlamda 2002'de Gemlik'te at yetiştiriciliğine başlanmış. Atın beslemesi için yeşil alanlar mevcut. Her atın ayrı bir karakteri ayrı bir kişiliği var. Her atta ayrı bir kişilik bulursunuz insan gibi. Ayrı bir özelliğini hissedersiniz. Şu at en iyi demek mümkün değil. 4 yaş atlara temel eğitimler veriliyor" dedi.

40 YAŞINA KADAR YAŞIYORLAR

Atların gebeliklerinin 11 ay sürdüğünü ifade eden Çelik, iyi bakılması halinde atların 40 yaşına kadar yaşadığını söyledi. Çelik, şöyle devam etti: "Atlar en az günde bir saat antrenman yaparlar. Dünyada genellikle ömürleri bakım durumlarına göre insan ömrünün dörtte biri veya 3'te bir. 30 yaşını geçen atlarımız var. İyi bakılırsa 40 yaşına kadar yaşıyorlar. Yan yana geldiklerinde liderlik kavgası yaparlar. İnsanla çok iyi bir iletişimi olan atlar, zannediyorum insanın hizmetinde olduğunu biliyorlar."

GRİP ONLAR İÇİN ÇOK RİSKLİ
Veteriner Binbaşı Aydın Otlu da atlarda daha çok sindirim sistemi sorunu ile karşılaştıklarını anlattı. Otlu, "Hareketli oldukları dönemde, küçük yaralanmalar söz konusu. Sıklıkla da ortopedik sorunlar görülüyor. Bunların dışında sindirim sistemi hastalıkları görülüyor. Enfeksiyon hastalıklarına karşı, koruyucu hekimlik hastalıkları öne çıkıyor. At gribi, solunum sistemini etkiliyor ve yavru kayıplarına da neden olabiliyor" dedi.

YANINDAKİ KISRAKTAN ETKİLENDİ, DOĞUM YAPTI
Gebe atları özenle koruduklarını ifade eden Veteriner Binbaşı Aydın Otlu, "Gebelik sırasında düşük olaylarına da rastlıyoruz. Yavru kayıplarının olmaması için hamile kısraklarımıza özenle bakıyoruz. Fıtık, göz, apandisit gibi büyük ameliyatları üniversite ile yapıyoruz" dedi. Atların 20 yaşına kadar doğum yapabildiğini vurgulayan Otlu, "Atların da duygusal yönleri var. Mesela bir kısrağımız doğum yaparken, ondan etkilenen yanındaki kısrağımız henüz doğum vakti gelmeden doğum yaptı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışlanın safkanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN