Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patates ve ayçiçeğini kar vurdu

Bursa'nın İnegöl ilçesinde karların erimesi ve yağmur sebebiyle taşan Akçasu deresi, patates ve ayçiçeği tarlalarını göle çevirdi. 300 dönümlük alanı etkileyen sel çiftçileri 1,5 milyon lira zarara uğrattı

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Patates ve ayçiçeğini kar vurdu
İngegöl'de önceki geceden itibaren etkisini gösteren yağış ve yükseklerdeki karın erimesiyle debisi yükselen Akçasu deresi taştı. Bursa-Ankara kara yolu ile İnegöl Belediyesi Fen İşleri şantiyesi arasındaki yaklaşık 3 kilometrelik kısımda taşan Akçasu, 300 dönümlük arazideki ayçiçeği ve patates tarlalarını su altında bıraktı. Tarlaları su içinde kalan çiftçiler, sel felaketinin daha fazla zarar vermemesi için iş makineleriyle tedbir almaya çalışıyor. Sel felaketinin yaşandığı alana giden İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, çiftçilerin mağdur olduğunu belirterek "Akçasu deresinin kenarında bulunuyoruz. Bahar aylarında karların ani erimesi ile birlikte bu derenin taştığını biliyoruz. Bunun ıslah edilmesi ile ilgili bir çalışmamız olmuştu. 2001 senesinde gelen selden sonra Bedre deresi ıslah edilmişti. Şimdi o dere taşmıyor. Dağda, ormanlarda kar 2 metreyi buluyor. Lodos ile eriyince sel de geliyor. Akçasu deresinin ıslahı şart. Su taşıyor ve tarlalarımızı su altında bırakıyor. 300 dönüm bir yerde patates ve ayçiçeğine zarar verdi. Çiftçi mağdur durumda. Patates pahalı, ayçiçeği pahalı. 300 dönümde ciddi bir zarar var" dedi.

ZARAR 1,5 MİLYON LİRA

Ziraat Odası meclis üyesi ve patates üreticisi Zakir Özonan ise "Biz bu derenin ıslahı için daha önce başkanla görüşmüştük. Şu an imza topluyoruz. 60-70 imza topladığımız an bu imzaları ileteceğiz. Gördüğünüz gibi bu dere Ankara Caddesi ile Fen İşleri Müdürlüğü şantiyesi arasını su içinde bırakıyor. Çiftçinin zararı büyük. Islah olması gerekiyor. Tohumun kilosu 5 bin TL. 1-1,5 milyon TL zarar var. 2007'de de taşmıştı, 2002'de de taşmıştı. Şantiye su içinde kalmıştı. Bedre ıslah edildi, burası edilmedi. Acilen burasının ıslahını bekliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patates ve ayçiçeğini kar vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN