Fetih şenliklerinde köy düğünü coşkusu

"Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri" renkli görüntülere sahne oldu. Köy düğünü etkinliğinde damat yumurta ve una bulandıktan sonra ahırda yıkandı

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Fetih şenliklerinde köy düğünü coşkusu
Bursa'nın Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri" kapsamında Çağlayan Mahallesi'nde köy düğünü etkinliği yapıldı. Etkinlik, düğün alayının köy meydanında toplanıp, davul ve zurnalar eşliğinde geleneksel oyunların oynaması ile başladı. Etkinlik kapsamında köyde gelin alma töreni yapıldı. Şenliğin ikinci adresi ise, damat evinin bulunduğu Nilüferköy Mahallesi oldu. Köy meydanına akın eden vatandaşlar davul zurna eşliğinde folklor gösterileriyle coşarken, köyün girişinde ata bindirilen gelin köy meydanına kadar atla geldi. Köy meydanında düzenlenen törende, gelin ve damadın nikahlarını Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kıyarken, gelin ve damadın şahitliklerini ise Bosna Hersek Starigrad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric Almanya'nın Wetzlar Belediye Başkanı Wolfram Dette yaptı. Nikah cüzdanını ise, konuk belediye başkanı Dette, geline verdi.

DAMADIN BAŞINA YUMURTA UN

Nikahın ardından meydanda bir sandalyeye oturtulan damada damat tıraşı yapıldı. Geleneklere göre damadın sabunlu yüzü başından aşağıya dökülen bir bakraç suyla yıkanırken, ardından arkadaşları damadın başında yumurta kırıp un ve tuz döktü. Bununla da yetinmeyen köyün gençleri, bu kez de damadın üzerindeki kıyafetleri yırtarak parçaladı. Üzeri yumurta, un ve tuzla kaplanan, kıyafetleri parçalanan damat, ardından köy meydanındaki çeşmenin ahırına yatırılarak yıkandı. Köy meydanında bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geleneklerin yaşatılmasının önemine dikkat çekerek, "Köy kültürümüzü ve geleneklerimizi unutmaya başladık. Biz istiyoruz ki, geleneksel kültürümüz sürsün. Her köyümüzün kendi kültürü yaşatılsın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetih şenliklerinde köy düğünü coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN