Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sakarya vites büyütüyor'

Sakarya, otomotiv sektörünün parlayan yıldızı olma yolunda ilerliyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi'nin kurulmasıyla Sakarya'nın otomotiv sektörünün kalbi konumuna geleceğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.6.2015
'Sakarya vites büyütüyor'
Milli Tank 'Altay'ın üretimine ev sahipliği yapan ve milli treni üretmeye hazırlanan Sakarya, otomotiv üretim üssü olma hedefindeki çalışmalarına da hızla devam ediyor.

100 YILLIK İSTİHDAM TECRÜBESİ
Türkiye'nin ihracat hedefine en önemli katkıyı otomotiv sektörünün sağladığını belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'nın 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübesiyle sektör ihracatına omuz veren şehir konumunda olduğunu vurguladı. 'Otomotiv şehri' olma hedefiyle kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Kösemusul, "Sakaryamızın sektör tecrübesine inanan firmalar önemli yatırımlarını şehrimizde yaptılar ve hamdolsun başarılı oldular. Toyota'nın tek sıfır hatalı üretim yapan fabrikası Sakarya'dadır. Milli Tank Altay'ın üretimini yapan Otokar, Tank Palet, Türk Traktör, Başak Traktör ve otomotiv yan sanayi firmaları Sakarya'da faaliyet gösteriyor. Milli treni üretmeye hazırlanan TÜVASAŞ yine ilimizde bulunuyor" dedi.

OTOMOTİV ÜSSÜ SAKARYA
'Sakarya Vites Büyütüyor' sloganıyla hayata geçirilen 'Otomotiv Üssü Sakarya' projesinin hızla ilerlediğine dikkat çeken Kösemusul, "Otomotiv konusunda ihtisaslaşmış bir endüstri bölgesinin kurulması için gerekli fizibilite ve yer seçimi çalışmaları Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Karasu ilçemizde tamamlandı. Bölgede yaklaşık 222 hektarlık alan, Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edildi. Otomotiv üssü olma yolunda büyük bir hamle" dedi.

YILDIZ ŞEHİR OLACAK
Bölgede elektrikli-hibrit araçların üretimi ve motor gibi katma değeri yüksek parçaların üretimine ilişkin yatırımlara öncelikli olarak yer verileceğini belirten Kösemusul şunları söyledi: "Sanayi Bakanlığımız gerekli hazırlık çalışmaları için yaklaşık 60 milyon TL'lik harcama yapacak. Bölge faaliyete geçtiği zaman yaklaşık 1,5-2 milyar dolarlık yatırım gerçekleşmesi ve 7-8 bin kişilik nitelikli istihdam oluşması bekleniyor. Otomotivde Türkiye'nin yıldız şehri olacağız"

MÜJDEYİ ERDOĞAN VERMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "8 Nisan'da Bakanlar Kurulumuz tarafından alınan kararla hükümetimiz, Karasu Otomotiv Endüstri İhtisas Bölgesinin kuruluşunu ilan etti. Hem ülkemize hem şehrimize çok faydası olacağına inandığım Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi'nin kuruluş kararı bana geldi, ben de onayladım ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sakarya vites büyütüyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN