Aşırı yağış kirazı çürüttü

Bursa ve çevresinde son haftalarda etkili olan şiddetli yağış, hasat dönemindeki kirazda verim kaybına yol açtı. Rekolte kaybının yüzde 70'leri bulabileceği tahmin ediliyor

Giriş Tarihi: 14.6.2015
Aşırı yağış kirazı çürüttü
Son haftalarda etkili olan şiddetli yağış, hasat dönemindeki kirazın dalında çatlayıp çürümesine yol açtı. Yurt dışına satılan "Ziraat 900" türü kirazda rekolte kaybının yüzde 60-70'leri bulabileceği tahmin ediliyor. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl yaklaşık 27 bin ton kiraz üretilen Bursa'da rekoltenin bu sene yarı yarıya azalacağı öngörülüyor. Osmangazi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ekim, elverişsiz hava koşullarının kirazın yanı sıra bölgedeki zeytin, şeftali, armut ve erik üretimine de darbe vurduğunu ifade etti. Ekim "Kirazda a yüzde 50 dolayında rekolte kaybı bekliyoruz" dedi.

KİRAZ DALINDA ÇATLADI
Üreticilerden Ersin Uğur da "Gece yağış, sabah da soğuk olduğu zaman kirazlar çatlıyor. Çatladıktan sonra hemen hasat da edemiyorsunuz. O çatlamalar daha sonra çürümeye dönüşüyor ve çok büyük bir ürün kaybı oluyor. Özellikle 'Ziraat 900' dediğimiz, ihraç olan kirazlarda yüzde 60-70'lerde kayıp var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı yağış kirazı çürüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN