Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın devleri belli oldu

Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 'Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması'nın 2014 yılı sonuçlarını açıkladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, "250 büyük firmamızın kârları bir önceki yıla göre yüzde 39 yükseldi" dedi

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Bursa'nın devleri belli oldu
Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından 1997'den bu yana geleneksel olarak gerçekleştirilen 'Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması' sonuçlandı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin lokomotif kentleri arasında bulunan Bursa'daki firmaların ciro, ihracat, istihdam, katma değer, karlılık, öz sermaye ve net aktiflerini ortaya koyan araştırmada kent ve ülke ekonomisi için de önemli bulgular sunduklarını ifade etti. Araştırmanın sonuçlarına ilişkin verileri paylaşan Burkay, "Araştırma sonuçlarına göre firmalarımızın dönem kårları, üretimden satışları, ciro ve katma değerleri reel olarak büyüdü. 250 büyük firmamızın istihdamındaki artış sınırlı olurken, ihracatı ise geriledi. Bursa'daki ilk 250 büyük firmamızın dönem kårları bir önceki yıla göre yüzde 39 yükseldi. 2014 yılında oluşan mali koşullar ile döviz kurlarındaki artışın yanı sıra finansman maliyetlerindeki gerileme, firmalarımızın kår performanslarına olumlu yönde yansıdı. Mali risklerini önceki yıllara göre çok daha iyi yöneten firmalarımızın, özellikle kambiyo gelirlerinin de artmasıyla dönem kårları 2013 yılına göre yüzde 39 yükselmiştir" diye konuştu.

İLK 10'A GİREN FİRMALAR
Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması'nda ciro büyüklüğüne göre ilk 10'a giren firmalar sırasıyla; Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Borçelik, Sütaş, Bursa Eczacılar Kooperatifi, Türk Prysmian, Özdilek, Asil Çelik ve Componenta oldu. Oyak Renault, Tofaş ve Bosch ihracatta, üretimden satışlarda ve katma değerde de yine ilk 3 sırayı paylaşan firmalar oldu. Dönem kårı sıralamasında ise Tofaş ilk sırada yer alırken, onu Oyak Renault ve Korteks takip etti. Firmaların net aktiflerine göre sıralamasında da yine Tofaş birinci olurken, Zorlu Enerji ve Bosch da ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. 2014 yılında Bursa'da en fazla istihdam sağlayan firmalar ise sırasıyla Bosch, Tofaş ve Oyak Renault oldu. Bursa'da öz sermayesine göre ilk 3 sırada ise Tofaş ve Oyak Renault'yu Gemlik Gübre takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın devleri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN