Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Satılan mescitler açlmayı bekliyor

Bursa'da 1930'lu yıllarda satılan 166 cami ve mescitten halen binaları bulunan 5 tarihi mescit yıkılmaya yüz tutmuş halde duruyor

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Satılan mescitler açlmayı bekliyor
Bursa'da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı döneminde ihtiyaç olmadıgı gerekçesiyle haraç mezat satılan 166 cami ve mescitten halen binaları bulunan 5 tarihi mescit kamulastırılarak ibadete açılmayı bekliyor. Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu üyelerinden tarihçi yazar Erhan Yıldızalp, en fazla cami ve mescidin 1927 ile 1935 yılları arasında satıldıgını belirterek, "Son 13 yılda çok sayıda Bursa'da tarihi cami ve mescit, satılan sahıslardan Vakıflar tarafından kamulastırılarak ihya edildi. Son yıllarda yenilenen Zagfiranlık ve Tavukçu Mescitleri bunlardandır. TOKI'nin Doganbey'de sahıslardan aldıgı metruk haldeki Kefensüzen Cami ile Mizanoglu Mescitleri'nin ihyası için de çalısma yapılıyor." dedi.

5 MESCİT VAKIFLAR'I BEKLİYOR

Sahipleri tarafından kullanılmayan metruk haldeki Elmalık ve Hoca Yunus mescitleri ile Hisar içerisinde ev olarak kullanılan 3 mescidin kamulastırılmasına iliskin hiçbir çalısma yapılmadıgını belirten Rıdvan Bekar ise, "Mescitlerin bazıları yıkılmak üzere. Bazısı da tinercilerin mekanı olmus. Bu mescitlerin kamulastırılarak ihya edilmesini ve yeniden ibadete açılmasını istiyoruz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satılan mescitler açlmayı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN