Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spastik çocuklara yuva sıcaklığında tedavi

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Spastik çocuklara yuva sıcaklığında tedavi

Türkiye'de spastik engelli çocuklara tedavi imkanı sunan tek merkez olan Bursa'daki hastane 8 bin çocuğa umut ışığı oldu

Spastik engelli çocuklara sağlık hizmeti veren Türkiye'deki ilk ve tek merkez olan Bursa Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi, spastik çocuklara yuva sıcaklığında tedavi imkanı sunuyor. merkezde hayata tutunuyor. Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan 54 yataklı hastanenin başhekimi Op. Dr. Çetin Bakır, hastanede 6 uzman doktor ve 31 yardımcı personelle Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 8 bin spastik engelli hastaya yatarak ve ayakta tedavi hizmeti verdiklerini söyledi.

MÜZİKLE MOTİVASYON

Başhekim Op. Dr. Bakır, "Yatılı serviste çocuklar anneleriyle birlikte, ortalama 3-4 ay süren uzun bir rehabilitasyon dönemi geçiriyor. Bu uzun dönemi rahat şekilde geçirebilmeleri için, servisi ev ortamı şeklinde tasarladık. Odalarda halı, dolap, televizyon, telefon bulunuyor. Yeme güçlüğü olan çocuklara özel yemek pişirmek ve bebeklerin mamalarını hazırlamak için ortak kullanılan mutfak da yer alıyor" dedi. İlaç ve egzersiz tedavilerinin yanı sıra müziğin de önemli olduğunu belirten Bakır, "Hastalar ve ailelerinden oluşan bir koru kurduk. Günde 4-5 saat müzikle vakit geçiriyorlar. Müzikle sosyalleşip moral buluyorlar." diye konuştu. Spastik çocukların yüzde 60'ının doğum öncesi nedenlerle bu duruma geldiğini anlatan Bakır şunları söyledi: "Serebral Palsi, çocukluk çağının en sık görülen hastalığı. Beynin oksijensiz kalması nedeniyle ortaya çıkar. Erken doğum, doğum sonrası enfeksiyon ve menenjit hastalığına yakalanan çocuklarda da oluyor. Hamilelik dönemi çok önemli. Bu süreç iyi takip edilirse daha doğmadan önlem alınabilir."

DOWN SENDROMLU VE OTİZMLİ ÇOCUKLAR DA VAR
Hastanede serebral palsi tanısı konulan çocukların yanı sıra, down sendromu, otizim, hiperaktivite, spina bifida, kas hastalığı ve diğer bedensel ve zihinsel engelli çocuklara tedavi imkanı sunuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spastik çocuklara yuva sıcaklığında tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN