Çocuk mahkum için özel proje

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Çocuk mahkum için özel proje

BTSO ve Bursa Barosu'nun ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında cezaevinde bulunan 18 yaş altı kız ve erkek çocuklar meslek edinecek. Projeye Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve UÜ de destek verecek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Barosu hazırladıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında cezaevinde tutuklu ve hükümlü bulunan 18 yaş altı kız ve erkek çocuklara yönelik meslek edindirme kursları açacaklar. Projeye, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi de destek verecek. Projenin nitelikli insan yetiştirme amacını taşıdığını söyleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, cezaevlerinde bulunan iş atölyelerinden faydalanacaklarını ifade etti.

PROJEMİZ ÖRNEK OLACAK

Projeyi hayata geçirmek için BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim Vakfı ve Bursa Teknoloji Eğitim Merkezi'nden de destek alacaklarını söyleyen Burkay, "Projemiz hayata geçtiğinde tüm Türkiye'ye örnek olacak" diye konuştu. Çocuk mahkumların cezaevlerinden çıktıklarında boşluğa düştüklerinin altını çizen Burkay şöyle devam etti: "Niye suç işledin diye kimseyi yargılayamayız. Çocukların geçmişi ile değil gelecekleri ile ilgileniyoruz. Cezaevinden çıkan çocuk işsiz, hangi kapıyı iş için çalsa kapılar yüzüne kapanıyor. İçeride bu çocuklara yeteneklerine göre meslek kazandırırsak özgüven kazanırlar ve kendi ayakları üzerine dururlar. Bursa Barosu ve Cezaevleri Genel Müdürlüğü ile çocukların becerilerini tespit etmek için komisyon kurduk. Bursa Baromuz çalışmalara başladı. Çalışma bitince projenin startını vereceğiz." Sosyal sorumluluk projesine Bursa Çocuk Hakları Komisyonu, Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Bursa Genç Girişimciler Kurulu, Bursa Kadın Girişimciler Kurulu da katkı sunacak.

ÇOCUKLAR BİZİM MİSAFİRİMİZ
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, cezaevlerinde bulunan çocukların kendilerinin misafiri olduğunu söyledi. Suçla tanışmış çocukların mesleği, becerisi olmadığına dikkat çeken Yıldırım "Suçla tanışan çocukların tekrar topluma dönüşlerinin sağlanması adalet sistemi için de önemli bir konu. Bu konu ihmal edilmemeli" dedi. Projenin çağdaş infaz anlayışının beklentilerine cevap verdiğini söyleyen Yıldırım, bu ve benzeri projelerin Türkiye'nin diğer illerinde de hayata geçirmesini arzu ettiklerini açıkladı.

EĞİTİM BURSU VERİLECEK
Bursa Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, cezalandırmanın intikam amaçlı değil suç işleyeni topluma kazandırma amaçlı olması gerektiğini kaydetti. İlk yapılan toplantılarda 16-18 yaş grubunda bulunan çocuklara yönelik çalışma yapacaklarını aktaran Demiröz "Ortak amacımız söz konusu çocukların tahliye sonrası tekrar suça buluşmasını önlemek, yeni kuracağı hayata kolay adaptasyon olmasını sağlamaktır. Ayrıca eğitime devam etmek isteyen çocuklara burs ve konaklama konusunda da destek vermeyi hedefliyoruz. Uyuşturucuya karşı ayrı proje yapmayı düşünüyoruz" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk mahkum için özel proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN