Karacabey'de hasat zamanı

Türkiye'nin domates ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayan Karacabey ilçesinde domates hasadı dönemi başl

Giriş Tarihi: 9.8.2015
Karacabey'de hasat zamanı
Coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle son derece verimli topraklara sahip olan Bursa'nın Karacabey ilçesinde domates hasadı başladı. Karacabeyli üreticiler, bu dönem, işçi ve sanayici ile ele ele vererek verimli ve bereketli bir hasat dönemi geçirmeyi hedefliyor.

1 MİLYON TON DOMATES

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, hasat döneminin yeni başladığını ve eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Erdem, "Domatesi fabrikalarla yapılan sözleşmeler sonucu 25 kuruşa, ocak vadeli ise 26 kuruşa veriyoruz. Sözleşme haricinde elimizde kalan domatesi ise serbest fiyatlandırmayla satıyoruz. Karacabey'de100 bin dönüm domates ekiliyor ve yaklaşık 1 milyon ton domates alınıyor. Bunun 6 bin dönümü yemeklik domates oluyor ve 94 bin tonu ise salçalık domates olarak fabrikalara satılıyor. Türkiye'nin yüzde 40 domates üretimini biz karşılıyoruz. İşçi, çiftçi ve sanayici kaliteli domates elde etmek için, el ele vererek hareket etmeliyiz" dedi.

EN İYİ AROMA

Erdem, "Coğrafi konum olarak ve iklim yapısıyla Dünya'nın en iyi aromasını sahip domatesi biz üretiyoruz. Domatesdeki maliyetler çiftçinin en büyük sıkıntısı. Domates de dekar başına bin 800 TL ile 2 bin TL arasında maliyetimiz var. Buna karşılık dekar başına 8 bin ton domates alıyoruz"dedi. Domates üreticisi Ferudun Şeker ise, "Geçen yıl domates de büyük sıkıntılar yaşadık. Bu sene ise karpuzdan ve diğer ürünlerden sıkıntı çektik. İnşallah domatesle yüzümüz gülecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacabey'de hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN