Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın kurtuluşu emsal artışında

Çarpık yapılaşmaya karşı savaş açan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm önündeki engelleri kaldırdıklarını belirterek, "Tek çözüm emsal artışı. Bursa'yı yıkıp yeniden inşa edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Bursa'nın kurtuluşu emsal artışında
Çarpık yapılaşmanın önemli bir sorun olduğu 'da bir süredir gündemde olan kentsel dönüşüm, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı emsal değer artışı kolaylığı ile ivme kazanıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm Bursa'yı ilgilendiren kentsel dönüşüm ve emsal değer artışı çalışmalarını SABAH'a anlattı.

ÇÖZÜM EMSAL ARTIŞI
Bursa'nın sürekli gelişen ve hızla büyüyen bir şehir olduğunu belirten Başkan Altepe, "Kentin potansiyelinin aktif olarak kullanılabilmesi noktasında kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye açısından kaçınılmaz olan kentsel dönüşüm probleminin imar planlarında emsal artışına gidilerek çözülebileceğini düşünüyoruz. Bize sunulan her akıllı projeyi destekliyoruz. Turizm alanında yatırımcıları 'emsal artışına giderek' birbirinden nitelikli konaklama tesisleri yapmaya teşvik ettik. Başarılı sonuçlar aldık. Kentsel dönüşüm yapılabilmesi için vatandaş da duyarlı ve istekli olmalı, müteahhitler de artı değer sağlayabilmeli. Eğer bu şekilde hareket edilirse, yerel yönetim olarak her türlü kolaylığı sağlarız ve dönüşüm mümkün hale gelir. Bursa'mız estetik bir görünüme, vatandaşımız da nitelikli sosyal konutlara, donatı alanlarına kavuşur." dedi.

DESTEĞE HAZIRIZ

Riskli bölgede oturan site sahipleri ve mahallelinin kentsel dönüşüm için kendilerine proje sunmaları halinde desteğe hazır olduklarını belirten Altepe şöyle konuştu: "Bize başvuran birkaç siteye belediye meclisinde karar alarak yüzde 50 emsal artışı sağladık. Bu konuda kendi aralarında anlaşarak Büyükşehir Belediye Meclisi'nden 0.50 emsal artışıyla kentsel dönüşüm kararı çıkartan Nilüfer Sitesi, önemli bir örnektir. Böylece riskli yapılar yıkılıp sağlam şekilde yeniden inşa etmek mümkün oluyor. 2007 yılından beri 8 yıldır, turizm tesislerine emsal artışı sağlıyoruz. Bunun sonucunda da Bursa kazandı. Bugüne kadar olmayan 5 yıldızlı otellerin hepsi emsal artışı sayesinde yapıldı. Eğer bunu gerçekleştirmeseydik, turizm kentinde turistik tesis olmayacaktı. Aynı yolu deprem riski taşıyan site ve apartmanlar için de izleyebiliriz. İstiyoruz ki benzer yolu riskli tüm yapılar için uygulayalım. Konutlarımız sağlıklı hale gelsin. Burada hedef, binalarını kendi imkanlarıyla yenileyemeyen mülk sahiplerinin önünü açmak. Bunu yapabilirsek, riskli binada oturmak zorunda kalan binlerce insanımızın hayatını garantiye almış olacağız. Riskli bölgelerde oturanlar, site yönetimleri ve inşaat firmaları üzerinde çalıştıkları projeleri bize getirsinler. Biz de sonuçlandıralım."

ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ
Çürük binaları ortadan kaldırmanın tek yolunun kentsel dönüşüm olduğunu anlatan Altepe, "Kentsel dönüşümde rant olmaz. Burada tek kazanan vatandaştır. Bursa, özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra oldukça sıkıntılı yapı stoğuyla karşı karşıya kaldı. Bu da insan hayatı ve can güvenliğini ciddi boyutlarda tehdit etti. Tek hedefimiz var, insan hayatını kurtarmak ve insanlara bu konuda destek olabilmek. Bu bir ticari iş değil. Can güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bu uygulamaya itiraz edenler, yarın yaşanabilecek olumsuzlukların da muhatabı olurlar. Bursa deprem kuşağında. Deprem gelmeden bu imkanları değerlendirmemiz gerek. Çözüm emsal artışı yoluyla kentsel dönüşümdür. Bunun dışında çözümümüz yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın kurtuluşu emsal artışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN