Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkeopark ile zamanda yolculuk

Türkiye'nin ilk arkeolojik park uygulamasının hayata geçirildiği Arkeopark'ta binlerce öğrenci prehistorik dönem hakkında bilgi sahibi oluyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Arkeopark ile zamanda yolculuk
Aktopraklık Höyük Kazı Başkanlığı tarafından 2004'ten bu yana, arkeolojik kazı, değerlendirme ve çevre araştırmalarının yapıldığı Akçalar Aktopraklık Mevkisi'ndeki alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından Arkeopark'a dönüştürüldü. Bölge şimdiden arkeolojik eğitim çalışmalarının merkezi haline geldi. Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Arkeopark'ta düzenlenen atölye çalışmalarına Türkiye'nin farklı üniversitelerinden öğrenciler katılırken, arkeoloji başta olmak üzere farklı disiplinlerdeki uzman akademisyenler, uygulamalı eğitimler vererek, konferanslar düzenliyor. İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yüksel Dede de üniversiteli gençlere prehistorik döneme ait çakmak taşı kırma yöntemleri ve seramik yapım yöntemleri hakkında uygulamalı eğitim verdi. Öğretim görevlisi Dede "Biz burada çakmak taşı kırma ve seramik yapım yöntemlerini deneysel olarak tekrarladık. Çakmak taşı kırma yöntemlerini uygulayarak, bu taşlardan aletler yapıp, nasıl kullanabiliriz diye deneyler gerçekleştirdik. Seramik yapım yöntemleri üzerinde çalıştık. Deneysel arkeoloji dünyada da uygulanıyor. Arkeopark bu tür çalışmalar için uygun bir ortam sağlıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kültür tarihimizi anlamaya yönelik böyle büyük projeye destek vermesi beni heyecanlandırdı. Bursa için değil Türkiye için merkez olacak projeye imza atılması gurur verici bir olay" diye konuştu.

TARİH CANLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 187 dönüm alan üzerinde yürütülen proje kapsamında giriş takı ve meydan düzenlemesi, bilgilendirme ve sergilerin yer aldığı karşılama binası, atölyelerin yapılabileceği çocuk kazı evi ile kazıdan çıkarılan buluntuların saklanacağı depo yapıları inşa edildi. Kazı alanlarının daha iyi izlenebilmesi için gözetleme kulesi yapıldı. Tarih öncesi yaşam biçiminin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla Neolitik Köy canlandırması, Kalkolitik Köy canlandırması ile geleneksel mimarlık örneklerinin aslına uygun bir şekilde yaşatılması için Kızılelma köyü inşa edildi. Bu zaman dilimlerini birbirine bağlayan bir tünel ile zamanda yolculuk yaparak alanı gezmek mümkün hale getirildi. Alanın ortasında yer alan dere üzerinde de farklı zaman dilimlerine sıçramaların yapılacağı köprüler inşa ediliyor. Sit alanının içi gezi güzergahları, yollar ve tabelalar ile birlikte bir kompleks oluşturacak biçimde düzenlenirken, çalışmaların tamamlanmasının ardından sadece Bursa değil, Türkiye önemli bir Arkeopark'a kavuşmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkeopark ile zamanda yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN