Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa Siyahı'nın ihracat yolculuğu sancılı başladı

İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren, Bursa Siyahı'nın dalında olgunlaşmadan kuruyarak dökülmesi yüzünden bu yıl yüzde 30-40 rekolte kaybı bekleniyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Bursa Siyahı'nın ihracat yolculuğu sancılı başladı
Uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü ve tadıyla 'dünyanın en kaliteli inciri' kabul edilen Bursa Siyahı'nın hasadı sancılı başladı. Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü'nce kurulan "Taze Bursa Siyah İnciri Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu"nun bahçe incelemeleri sonucu Bursa Siyahı'nın hasadına 18 Ağustos, ihracatına ise 20 Ağustos'tan itibaren izin verildi. Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın hamilelik döneminde tüketmesinin de etkisiyle ihracatında rekorların kırıldığı Bursa Siyahı'nda, ürünün dalında olgunlaşmadan kuruyarak dökülmesi nedeniyle yüzde 30-40 rekolte kaybı bekleniyor. Sezona ciddi rekolte kaybı endişesiyle başlayan üreticileri, kilogram başına verilen 5 liralık fiyat teselli etti. Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim, incir bahçelerinde ortalama yüzde 30 ürün kaybı olduğunu, bunun ilekleme (dölleme) veya soğuk hava koşullarından olabileceğini söyledi. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesine başvurduklarını, oradaki deneme bahçelerinde de bu durumun söz konusu olduğunu ve konuyu araştırdıklarını ifade eden Ekim, "Şu an 5 lira civarında piyasa açıldı fakat bu, burada gider diye bir şey söz konusu değil. Geçen sene incirdeki yıllık ortalama 2,63'lerdeydi, bu yıl da 1 euro yani 3,00-3,10 gibi ortalamaya gelirse çiftçimizin rahat edeceğini düşünüyorum" dedi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün geçen yıla ilişkin verilerine göre, iç piyasa ve ihracat olmak üzere üretimin 30 bin tonu bulduğunu kaydeden Ekim, "Bu sene yüzde 30'luk kayıp düşünürsek, bu miktar 20 bin tonlara düşer. Kaybı bazı bahçelerde yüzde 60-70, bazı bahçelerimizde daha az yani ortalama yüzde 30 gibi düşünüyoruz. Üretici şu anda 5 liradan memnun fakat ürün yok. Henüz tonajlı bir hasat yapılamadı" ifadelerini kullandı.

REKOLTE ÇOK DÜŞÜK

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı ve incir üreticisi Erkan Kötökli Bursa Siyahı'nda rekolte kaybı yüzünden üreticilerin zor bir dönemden geçtiğini belirtti. Kötökli, resmi izinlerin verilmesinin ardından çiftçilerin araziye çıktığını dile getirerek, "Yüzde 30'un üzerine çıkabilecek bir rekolte düşüklüğü var. Bu da ülkemiz için gelir, döviz kaybı, bizler için zaten içler acısı bir durum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Siyahı'nın ihracat yolculuğu sancılı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN