Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın gururu: Tören atları

Cumhurbaşkanl��ğı Külliyesi'nde devlet başkanlarının karşılanması törenlerinde boy gösteren Kara Kuvvetleri Süvari Birliği'nin kullandığı "Gemlik" ve "Friesian" ırkı atlar Gemlik'teki komutanlıkta yetiştiriliyor

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Bursa'nın gururu: Tören atları
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK'ya) yüksek nitelikli "at terbiyesi, engel atlama, üç günlük yarışma ve atlı dayanıklılık" müsabakalarına katılabilecek özellikteki "binek atları" ile temsil görevlerini icra edebilecek "tören atları" At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı'nda yetiştiriliyor. Gemlik'teki Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi bünyesindeki At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı'nda 4 yaşına kadar bakılan atlar, Kara Harp Okulu Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndaki eğitimlerinin ardından ilgili birliklere sevk ediliyor. At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı'nda, 0-2 yaşlarındaki taylara, atların insanlara güven duygusunu oluşturmak ve geliştirmek için "insana alıştırma, itaat ve başlangıç" eğitimiyle başlayan zorlu eğitim süreci, 2-3 yaşındakilere "tay geliştirme", 3-4 yaşındakilere de "yüksek binicilik ve top çekme" eğitimleriyle sürüyor. Uzman eğiticilerinin gözetiminde çılbır, kulvar ve jimnastik eğitimlerine tabi tutulan atlara, açık ve kapalı alanda ulusal ve uluslararası başarılara sahip eğiticiler tarafından binicili engel atlama eğitimleri veriliyor. Günde 2 kez 45'er dakika tımar edilen atların bakımları titizlikle gerçekleştiriliyor.

SAHİLDE DÖRT NALA EĞİTİM

Tabur Komutanı Binbaşı Kadir Çelik, Türk tarih sahnesinde çok önemli ve ayrıcalıklı yeri olan atların, ihtişamlı bir savaş aracı olarak kullanıldığını söyledi. Çelik, teknolojinin gelişmesiyle atların daha çok sportif ve törensel amaçlı kullanıldığını ifade ederek, "At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı olarak TSK'ya yüksek nitelikli 'engel atlama, at terbiyesi, üç günlük yarışma, atlı dayanıklılık' atlarının yanı sıra tören ve temsil faaliyetlerinde kullanılan atları üretmekteyiz" diye konuştu. "Gemlik" ve "Friesian" ırkı atları, her koşulda görev yapabilmeleri ve suya alıştırılmaları için sahilde koşturduklarını anlatan Çelik, "Bu eğitim, atlarımızı derin sulardan geçişlere ve suya alıştırmak için yaptığımız bir eğitim. Deniz kenarında atlarımızı bu şekilde suya alıştırmış oluyoruz. Eğitimlerini tamamlayan atları Kara Harp Okulu Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığı'na sevk ediyoruz" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın gururu: Tören atları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN