Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevimli misafirler için 'platform yuva'

Elektrik dağıtım şirketi UEDAŞ'ın göçmen kuşların güzergâhı üzerindeki elektrik hatlarına kurduğu yuva platformları binlerce leyleği ağırlıyor

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Sevimli misafirler için 'platform yuva'
Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketi (UEDAŞ), bölgesindeki elektrik hatlarında örnek bir uygulama başlattı. Elektrik tellerini mesken tutan göçmen kuşların güzergâhlarında bulunan elektrik hatları yalıtkan malzemeyle kaplanıyor. Böylece kuşların elekrik çarpması önemli oranda önleyen firma, aynı zamanda direk ve trafoların üzerine Leylek Yuva Platformları da kurarak sevimli misafirlere ev sahipliği yapıyor.

LEYLEKLERİN DOSTU UEDAŞ

Uludağ Elektrik Dağıtım Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Her yıl elektrik çarpması sonucu sayıları giderek azalan leylek neslinin korunması için, hizmet bölgemizdeki elektrik tellerine yalıtım yaparak leyleklerin göç güzergahları üzerinde bulunan elektrik direklerine özel yuvalar monte ediyoruz. Sevimli misafirlerimizi korumak amacıyla yapılan bu özel yuvalar sayesinde çarpılmadan kaynaklı kuş ölümlerini de önemli ölçüde önledik." denildi. Açıklamada; "Yapılan çalışmalarda öncelikle göç güzergahı olan Manyas, Karaoğlan, Ayazköy, Uluabat, Yenikaraağaç, Yamanlı, Eceabat, Yenişehir gibi yerlerde bulunan elektrik direklerine platform yuvalar yerleştirdik. Ayrıca orta gerilim ve alçak gerilim tellerinin yuvaya yakın bölümleri izole edilerek, direk başlarına iletkenliği önleyici askı izolatörler geçirilerek leyleklerin elektrik tellerine çarparak akıma kapılmalarını önlüyoruz. Yenilemeyen şebekelerde ise göç esnasında leyleklerin zarar görmemesi için elektrikler belli bir müddet kesiliyor. Yeni yapılan tüm yatırımlarımızda da canlıların yaşamına saygı duyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevimli misafirler için 'platform yuva'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN