Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uydu bağlantılı sulama sistemi

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Uydu bağlantılı sulama sistemi
Türkiye'de ilk defa DSİ tarafından Yenişehir'de hayata geçirilen uydu bağlantılı otomatik sulama sistemi devreye girdi. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı ve Sulama Birliği Başkanı Sadi Aktaş, Türkiye'de ilk olan otomatik uydu bağlantılı bu sistemden 3500 çiftçinin faydalanacağını, toplam 55 bin dönüm arazinin su ile buluşacağını söyledi.

UYDUDAN TAKİP EDİLECEK

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "DSİ tarafından yaptırılan tesisler 13 milyon TL'ye mal oldu. Bu tesisler radyo frekans scada sistemi ile uydudan takip edilecek. Biz Sulama Birliği olarak bu parayı 15 yıl içinde geri ödeyeceğiz. Çiftçilerimiz kaçak su kullanmasınlar, yoksa cezai müeyyideye maruz kalırlar. Türkiye'de ilk kez ilçemize yapılan bu önemli hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

MASRAF AZALDI

Yenişehir'de çiftçilik ile uğraşan Emin Karaca ise, bu sistem sayesinde 13 dönümlük arazisini tek seferde sulama imkanı bulduğunu söyledi. Karaca, "Bu sistem devreye girmeden evvel 5 seferde tarlamı ancak sulayabiliyordum. Üstelik mazot masrafımızın yanı sıra suda istediğimiz randımanı almamız mümkün değildi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uydu bağlantılı sulama sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN