Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir projeleri kırsalı kalkındıracak

Giriş Tarihi: 6.9.2015
Büyükşehir projeleri kırsalı kalkındıracak

Dağ ilçeleri başta olmak üzere büyükşehir sınırlarına dahil olacak tüm ilçeleri uzman ekiplerle tarayan büyükşehir belediyesi, zeytincilikten salça üretimine, ürün pazarlamasından markalaşmaya kadar her bölgeye özel projeler hazırladı

Bursa'nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması amacıyla bu dönem binin üzerinde proje geliştiren Büyükşehir Belediyesi, mücavir alan sınırları dışından gelen talepleri de imkanlar ölçüsünde karşılamaya çalışıyor. Kalkınma yönünden geri kalan dağ ilçeleri Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarından fazlasıyla yararlandı. Keles'in Alpagut Köyü'nde 2005'te çıkan yangında kullanılamaz hale gelen Köy Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi'nin örnek işbirliğiyle tam 7 yıl sonra ihtişamlı görüntüsüyle köy meydanındaki yerini aldı. Yine Keles merkez ve köylerinde asfaltlama çalışmalarına katkı sağlandı. Hayvancılıktan tarıma, su kaynaklarından enerjiye kadar dağ ilçelerinin kalkınması için her alanda projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan'a da modern bir belediye hizmet binası kazandırdı. 3 katlı olarak 912 metrekarelik inşaat alanı üzerine kurulan binanın en alt katı düğün salonu olarak ayrılırken, ilçenin sosyal yaşamına da önemli bir katkı sağlanmış oldu.

TOZ VE ÇAMURDAN ARINDIRILDI

Orhanelispor başta olmak üzere ilçedeki gençlerin spor yaptıkları tek saha olan Orhaneli Stadyumu da Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla toz ve çamurdan arındırıldı. Büyükşehir Belediyesi ilçeye FİFA standartlarında modern bir stadyum kazandırdı. Harmancık, Yenişehir ve Karacabey ilçelerine bağlı köylerden gelen talepler üzerine de çocuk oyun grupları, spor aletleri, bank ve piknik masaları gönderildi. Bugüne kadar ağırlıklı olarak mücavir alan sınırları dışında kalan bölgelere sosyo-kültürel yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmaya yönelik ilk somut adımı da Keles'te attı. İşsizlik nedeniyle il genelinde en fazla göçün yaşandığı Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles'te yeni istihdam alanları oluşturmak, tarım ve hayvancılığı geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Keles Süt Ürünleri Tesisi üretime başladı. Günlük 30 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesislerde el değmeden en gelişmiş makine donanımı ile üretilen ürünler, kentin farklı noktalarındaki 120 BESAŞ büfesinde tüketiciyle buluşuyor. Büyükşehir Belediyesi, özellikleri üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak sulama göleti inşaatlarına ağırlık verdi. İznik ilçesine bağlı Hacıosman Mahallesi'nde bölge halkının yoğun talepleri üzerine çalışmalara geçtiğimiz yıl başlayan Büyükşehir Belediyesi, sulama göleti inşaatını tamamladı. Su tutulmaya başlanan ve yaklaşık 120 dekar alanda sulu tarıma geçilmesini sağlayan gölet ile bölgedeki ürün çeşitliliği ve kalitesi artacak, böylelikle çiftçinin gelirleri de katlanacak. Yine İznik'in Tacir, Orhaneli'nin Topuk, Yenişehir'in Terziler ve İnegöl'ün Süle Mahallelerine yaptırılan sulama göleti inşaatları hızla sürüyor. Çiftçilerin de yardımına koşan Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine 900 adet boş kovan dağıtımı yapılırken, besicilere 100 adet buzağı kulübesi dağıtıldı.

KÖYLER ŞEHİRLERİ ARATMAYACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ülke genelinde olduğu gibi Bursa'da kırsal nüfusun gün geçtikçe azaldığını, kent merkezinde ise nüfusun sürekli arttığını belirterek, bunun temelinde tüm vatandaşların yüksek yaşam kalitesi arayışı olduğunu söyledi. Göçü önlemenin tek yolunun ilçe ve köylerde halkın talebi olan yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Büyükşehir yasası gündemde yokken de biz bu yöndeki çalışmalarımızı başlatmıştık. Talepler doğrultusunda altyapıdan sosyal hizmetlere kadar farklı alanlarda hizmetleri ilçelerimizle buluşturmuştuk. Bizim bugüne kadar gönüllü olarak yaptığımız bu çalışmalar, artık Büyükşehir Belediyesi'nin yasal olarak görevi. Bu yasaya en hazırlıklı illerin başında geliyoruz. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Projelerimizle köyler şehirleri aratmayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir projeleri kırsalı kalkındıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN