Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya 70 milyon dolarlık enerji yatırım

Karacabey'in Harmanlık köyüne 70 milyon dolarlık 16 rüzgâr türbini yerleştiren Borusan EnBW Enerji, yapımı tamamlanan tesisini törenle hizmete soktu

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Bursa'ya 70 milyon dolarlık enerji yatırım
Duyarlı firmalar doğaya yatırım yapmaya devam ediyor. Borusan EnBW Enerji 16 adet rüzgar türbinini Karacabey'in Harmanlık köyüne yaptı. Borusan'ın, Harmanlık Tesisi'ndeki törende konuşan Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı, 2000'li yılların başında Türkiye'de yıllık elektrik tüketimi yılda 128 TWh/yıla düzeyinde olduğunu hatırlattı. Elektrik tüketiminde 2013'te yüzde 1.6 olan artışın bir yıl sonra 3.7 olarak gerçekleştiğini ifade eden Acarlı bu yılki artışın yüzde 3-4 oranında gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Acarlı, "Türkiye'deki kurulu gücün yüzde 21'ini kömür, yüzde 36'sını doğalgaz, yüzde 35'ini hidroelektrik santralleri ve yüzde 5,6'sını da rüzgar enerjisi santralleri oluşturuyor" dedi.

130 KONUTUN GÜNLÜK İHTİYACI İÇİN
Genel Müdürlüğü'nü yaptığı Borusan EnBW Enerji'nin, bugün devreye soktuğunu belirten Mehmet Acarlı, şöyle devam etti: "Harmanlık santrali 52.8 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 204'üncü, 'nın ise 8'inci büyük enerji santrali. Kurduğumuz, Koru RES, Mut RES, Bandırma RES kapasite artışı ve Harmanlık RES ile toplam kurulu gücü 188 MW düzeyine ulaştı. Harmanlık RES her yıl ortalama 153 GWh 2 milyon 587 bin 300 kilovatsaat elektrik üretimi ile 49 bin 130 konutun günlük hayatı için gerekli olan tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacaktır. 2015 itibarı ile ülkemizin toplam rüzgar enerjisi gücü mevcut toplam kurulu enerji tesisleri içindeki payını yüzde 5.6'ya çıkarttı. Toplamda 4 bin 192 MW kurulu güç var."

HER TESİS 2 MİLYON AĞAÇ
Bu santrallerin her birinin doğaya 2 milyon ağaç kazandırılmasına eşdeğer olduğunu anlatan Mehmet Acarlı, Bandırma, Çanakkale Lapseki, Mersin Mut, İzmir Kemalpaşa ve Bursa'da Harmanlık tesisleri için toplam 330 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını söyledi. Genel Müdür Mehmet Acarlı, 70 milyon dolara mal olan tesiste toplam 16 adet rüzgar tribünü bulunduğunu ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'ya 70 milyon dolarlık enerji yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN