Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit Körfezi'ne 24 saatlik gözaltı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, İzmit Körfezi'nin temizlenmesi, atıklardan arındırılması ve korunması için gece gündüz demeden çalışıyor

Giriş Tarihi: 13.9.2015
İzmit Körfezi'ne 24 saatlik gözaltı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı İzmit Körfezi'nde kirliliğe neden olanlara göz açtırmıyor. Ekipler, deniz kirliliğine sebep oldukları gerekçesiyle 2006'dan bu yana 396 deniz taşıtına 12 milyon 187 bin 068 TL tutarında para cezası kesti. Havadan ve denizden yapılan denetim ve uygulanan cezalar sayesinde denizi kirleten gemilerin sayısında önemli miktarda düşüş yaşandı. Yılda ortalama 10 bin geminin giriş yaptığı Körfez'de ilk başlarda yıllık 90'ın üzerinde gemiye ceza kesilirken, 2015'in ilk yedi ayında bu sayı 7'de kaldı. Büyükşehir'in deniz hizmeti bununla da sınırlı değil. İzmit Körfezi sınırları içinde çeşitli yerlerde yüzer halde bulunan veya birikinti yapan katı ve sıvı atıkların temizlenmesi amacı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce 2007'den beri Deniz Süpürgesi hizmeti veriliyor. Daha önce 1 tane olan deniz süpürgesinin sayısı 4'e çıkarıldı. İzmit sınırlarındaki Kumla ve Kiraz derelerinin denize dökülmeden önceki bölümlerine sabit bariyer yerleştirildi.

KATI ATIK DA TOPLANIYOR

Söz konusu sabit bariyerler sayesinde, özellikle yağışlı havalardan sonra dereler vasıtasıyla İzmit Körfezi'ne dökülen yüzeysel katı atıklar denize ulaşmadan toplanıyor. 2014'te yaklaşık 8 bin 300 kilo katı atığın Körfez'e ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesi sağlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi deniz suyu kalitesine olan etkilerini izleyebilmek ve buna yönelik güncel veri sağlayabilmek amacı ile 2007'den bu yana "İzmit Körfezi Su Kalitesinin Ve Karasal Girdilerin İzlenmesi Ve Kirliliğin Önlenmesine Yönelik Önerilerin Geliştirilmesi" projesi TÜBİTAK-MAM ile birlikte yürütülüyor. İzlemeler toplam 6 deniz istasyonunda bir yıl süresince mevsimlik (4 kez) olarak belirli derinliklerde gerçekleştiriliyor. Acil müdahale gerektirecek deniz kirliliklerine, kirlenme ve bozulmanın önlenmesi, sınırlandırılması, giderilmesi ve çevrenin iyileştirilmesi için etkin bir şekilde müdahale edilerek önlem alınması için "Deniz Kirliliği Acil Müdahale Konteynırları" temin edildi.

YÜZMEYE CESARET BİLE EDİLE MİYORDU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu "40 yıldır yüzmeye cesaret edilemeyen, kötü kokusundan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi'ne tarihinde ilk kez mavi bayrak kazandırdık. Can çekişen, rengi maviden griye dönmüş, ölmek üzere olan İzmit Körfezi'nden; bugün içinde 70'ten çok balık türünün yaşadığı 100'den fazla canlı türünün hayat bulduğu, masmavi, pırıl pırıl bir Körfez'e kavuştuk" dedi. Karaosmanoğlu "Kocaeli artık bir deniz kenti diyebiliriz. 18 muazzam arıtma tesisiyle deniz denetim uçağımızla ve çevre tedbirlerimizle bunu başardık" diye konuştu.

BOĞULMAKTAN KURTARIP HAYATA DÖNDÜRÜYORLAR
KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nin sahillerde verdiği cankurtaranlık hizmeti ile bugüne kadar binlerce kişi hayata yeniden tutundu. KOSKEM boğulma olaylarına karşı tam donanımlı ekipman ve 200 cankurtaranla Kandıra, Karamürsel ve Bayramoğlu sahillerinde hizmet veriyor. KOSKEM'in yanında sahillerde hizmet veren Büyükşehir Ambulansı'ndaki Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) de sudan çıkarılan kazazedeleri hayata döndürmek için canla başla çalışıyor. Cankurtaranların sudan çıkardığı kazazedeler ATT'ler tarafından hayata döndürülüyor. ATT'lerin geçen yaz sezonunda toplam 880 kişiye müdahale ettiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit Körfezi'ne 24 saatlik gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN