Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu armudun tanesi 1 kilo

Bursa'nın meyvesiyle meşhur Gürsu ilçesinde yetişen deveci armudunun hasadı başladı. İriliğiyle görenleri şaşırtan devasa büyüklükteki armutların bazıları yaklaşık 1 kilo geliyor

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Bu armudun tanesi 1 kilo
Yılda yaklaşık 90 bin ton civarında armut yetiştirilen Bursa'nın Gürsu ovasında çifçiler deveci armudunun hasadına başladı. Gürsu ilçesine bağlı Kazıklı köyündeki bahçelerde yetiştirilen deveci armutlarının bu yılki verimi çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat edilen yeni mahsuller iriliğile görenleri şaşırtıyor. Lezzetiyle de iştah açan deveci armutlarından bazıları yaklaşık bir kilo ağırlığında. Üreticiler devasa büyüklükteki deveci armutlarını itinayla topluyor. Kazıklı köyünde bulunan bahçesinde yıllardır armut üretien Gökhan Ertaş, "Deveci armudunun hasadına başladık. Bu yıl armutlar çok iyi. Bahçemde yetiştirdiğim bodur deveci armudu cinsi armutların ağırlı 600 gram ila 1 kilo arasında değişiyor. Bahçeme itina ile baktım. Gübresini attım, suyunu verdim. Şu an 1 kiloluk armutları hasat ediyorum. Bu büyüklükteki armutları bahçemde yetiştirdiğim için çok mutluyum" diye konuştu.

ARMUT TOPLAYIP İKİ ÇOCUĞUNU ÜNİVERSİTEDE OKUTUYOR
Armut toplamak için Kazıklı köyüne gelen işçi Nalan Demirci, "Her sabah saat 7'de armut toplamak için tarlaya geliyoruz. Akşam 6'ya kadar çalışıyoruz. Armut bahçesinde çalışmak çok zevkli. İki çocuğum üniversitede okuyor. Onları okutmak için çalışıyorum. 50 lira yevmiye alıyorum" dedi. Gürsu'da yetişen armutlar toptan olarak 1,. ila 2 liradan alıcı bulurken, pazardaki fiyatları ise 3 ila 4 lira arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu armudun tanesi 1 kilo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN