Marmarabirlik'ten yağlık zeytine esnek fiyat

Marmarabirlik, yeni ürün alım döneminde özellikle yağlık zeytinde esnek fiyat uygulayacak. Taban fiyat ve orta danede de yeni düzenleme yapılacak

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Marmarabirlik'ten yağlık zeytine esnek fiyat
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2015-2016 yılı ürün alım kampanyasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yağlık zeytin alımlarının, ortakların ana taahhüdünü aşmamak koşuluyla rekolte beyan dışında yapılacağını bildirdi. Yağlık zeytinin günün piyasa koşullarına göre fiyatlandırılacağını ifade eden Asa, "Marmarabirlik olarak kampanya döneminde, yağlık zeytinde gerek ülke genelinde gerekse dünya piyasalarındaki arz ve talep dengesini dikkate alarak, değişken fiyat politikası uygulayacağız" dedi.

TABAN VE ORTA DANEDE İYİLEŞTİRME

Marmarabirlik'in alım fiyatlarını belirlemek için üretici-tüketici dengesini korumaya gayret ettiklerini belirten Başkan Asa, "Ortaklar arasında tavan fiyatlarla ilgili farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Tavan fiyat beklentisinin, iri daneli zeytindeki ortalama yüzde 20 fire oranı hesaplandıktan sonra havuzdaki iri dane fiyatları ile değerlendirilmesi gerekir. Ürün alım politikalarımız açısından baktığımızda, ortaklarımız her zaman olduğu gibi sadece tavan fiyat beklentisi içinde olmasınlar. Bu yıl kampanya döneminde, özellikle taban fiyatta ve orta daneli zeytinde iyileştirme yapmayı planlıyoruz" dedi.

BEYAN İÇİN 30 EKİM SON GÜN

Asa, 2015-2016 kampanya dönemi öncesi ortakların, teslim edeceği zeytin miktarına yönelik beyanname alımlarının 30 Ekim'de sona ereceğini hatırlattı. Rekolte beyan döneminin ardından alım kampanyasının başlayacağını dile getiren Asa, bu dönemde rekolte beyanında bulunmayan ortaklardan ana sözleşme gereği ürün alınmayacağını vurguladı.

REKOLTEDE TABLO OLUMLU

Başkan Asa, Marmarabirlik'in faaliyet bölgesinde ürün olmadığı yönündeki açıklamalara da tepki göstererek, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bölgede rekolte tahminlerine göre olumlu bir tablo göründüğünü dile getiren Asa "Marmarabirlik rekolte tahmin komisyonunca bölgede yaklaşık 100 bin tonluk tahmini rekolte tespiti yapılmıştır. Bu rakam geçtiğimiz yılın rekolte miktarı ile karşılaştırıldığında oldukça iyimser bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu yıl rekoltenin 2014'e göre yüzde 60-70 oranlarında daha fazla olması beklenmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmarabirlik'ten yağlık zeytine esnek fiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN