Bursa kestanesi cep yakacak

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan "tarihi Osmanlı köyü" Cumalıkızık'ta kestane hasadının sonuna gelindi. Kestane yetiştiricileri "Geçen yıl miktar fazlaydı, kilosunu 6 liradan satmıştık. Bu sene miktar az, kilosu 9 lirayı bulur" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Bursa kestanesi cep yakacak
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan "tarihi Osmanlı köyü" Cumalıkızık Mahallesi'nde, vatandaşların geçim kaynağı kestanenin hasadında sona gelindi. Kilogramı geçen sene 6 liradan satılan Bursa kestanesinin fiyatı, bu yıl rekoltesinin az olması nedeniyle 9 liraya çıktı. Mahallenin yüksek kesimlerinde çiftçilerin zorlu işlemlerin ardından satışa hazırladığı kestaneler, kış aylarında kebap ve Bursa ile özdeşleşen kestane şekeri yapımında değerlendiriliyor. Çiftçiler, yıl boyunca bakımını yaptıkları kestane ağaçlarının diplerini, meyve toplama vaktinden 10 gün önce temizliyor. Genellikle eylül ayının ortalarında başlanan işlemlere, "dokuma" olarak bilinen, tarım işçilerinin ağaçlara çıkıp sırık yardımıyla kestaneleri düşürmesi işlemiyle devam ediliyor. İşçilerin, eldivenleriyle kestaneleri ağaç diplerinden toplamasının ardından bir bölgeye biriktirilen kestanelerin üzerileri, 'yumak' denilen dikenli kaplarının çürüyerek meyveden daha kolay sıyrılabilmesi için yaklaşık 25 gün eğrelti otu ve dallarla kapatılıyor. Hazır olduğunda yumaklarından çıkarılarak temizlenen kestaneler, çuvallara doldurulduktan sonra piyasaya sunuluyor.

DOMUZLAR VE AYILAR YEDİ

Kestane yetiştiricisi Adnan Demir, ürünün elde edildiği ağaçların yağmur suyuyla beslendiğini söyledi. Rekoltenin bu sene geçen yıla göre daha az olduğunu belirten Demir, "Toplama zamanında önce domuzlar yedi. Bu yüzden kaybımız çok. Daha fazla kayıp olmasın diye yere dökülen kestaneleri her gün topladık. Bıraksaydık sabaha kadar hiçbir şey kalmazdı. Domuzlar, ayılar yiyor. Kestanede bu yıl toplanabilen miktar az. Geçen yıl miktar fazlaydı, kilogramını 6 liradan satmıştık. Bu sene miktar az, kilogram fiyatı iyi, 9 lira" diye konuştu. Cumalıkızık'ta yılda ortalama 100 ton kestane elde edildiği bilgisini de veren Demir, ürün almak için yurtdışından alıcıların geldiğini sözlerine ekledi. Bursa kestanesinin perakendede kilogram fiyatı ise 15 liradan başlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa kestanesi cep yakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN