Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnegöl'e Z kütüphanesi

Giriş Tarihi: 25.10.2015
İnegöl'e Z kütüphanesi

Marmara bölgesinin ilk zenginleştirilmiş kütüphanesi (Z Kütüphanesi), Milli Eğitim Bakanlığı ödeneğiyle Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampusu'nda hayata geçirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampusu'na kazandırılan Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z Kütüphane) düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. Okulların onarım ödeneklerini temin etmek ve okulların donatım ihtiyaçlarını gidermenin Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün görev alanlarından olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin Gök, "İnegöl ilçemizdeki öğrenci nüfusu birçok ilimizin genel nüfusundan fazla, dolayısıyla buraya böyle bir eğitim yuvası kazandırmamız gerekiyordu. Eski klasik kütüphane anlayışından vazgeçtik. Oluşturulan bu Z kütüphanelerin patenti de tamamen bakanlığımıza aittir" dedi. Akıllı tahtalar ve tabletlerle Fatih projesinin, eğitim camiasına büyük kazanımlar kattığını belirten Bahattin Gök, "Açılan bu zenginleştirilmiş kütüphanenin Marmara bölgesinde ilk olduğunu belirtmek isterim. Okullarımızı ve bu tür eğitim yuvalarımızı öğrencilerin severek geldiği mekânlar haline dönüştürmeye devam edeceğiz" dedi.

Z KÜTÜPHANE NEDİR?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında eğitimi topluma yaymayı ve okulları toplumla bütünleştirmeyi amaçlıyor. Okuma kültürünün geliştirilmesi için bilgisayardan elektronik eğitim materyallerine, internetten zeka oyunlarına kadar birçok materyallerin bulunduğu z-kütüphaneler kuruluyor. Z-kütüphanelerde çocuk edebiyatı, güncel kitaplar, satranç masaları, mangal, tangram, yapbozlar, zeka geliştirici oyuncak, öğrenme oyunları, CD, DVD ve bilgisayar oyunları ve filmler de bulunacak. Öğrencilerin dinlenmesi amacıyla kütüphanelere yer minderleri, koltuk ve kanepe gibi rahat oturulabilecek mobilyalar konulacak. Ayrıca öğrenciler çalışmalarını bu alanda sergileyebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnegöl'e Z kütüphanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN