Zooloji Müzesi'ne büyük ilgi

Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Uğurtaş 30 yılda trafik kazasında veya hayvanat bahçesinde telef olmuş hayvanları toplayarak Zooloji Müzesi kurdu

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Zooloji Müzesi'ne büyük ilgi
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş ve ekibi, Bursa'ya Zooloji Müzesi kazandırdı. Çalışmalarında ve tezlerde kullandığı hayvan örneklerini biriktirdiğini belirten Uğurtaş, ellerine geçen her gruptan hayvan ölüsünün iskeletini veya derisini imkanlar dahilinde sergilemeye çalıştıklarını anlattı. Uğurtaş, bunun bir merak işi olduğunu, gelecek kuşakların hayvanları daha iyi tanıması amacıyla biriktirdiği yaklaşık 2 bin 500 örneği, biyoloji bölümündeki 145 metrekarelik alanda sergilediğini ifade etti.

30 YIL BİRİKTİRDİ

Müzenin bir günde oluşturulmadığını aktaran Uğurtaş, "Yaklaşık 30 yıllık bir süreç sonucunda biriktirilmiş hayvanlar burada sergileniyor. 2014'te bu alanı dizayn etme imkanı bulduk. Elimize geçen hayvanları ve araştırmalar sonucunda topladığımız kurbağa ve sürüngenleri burada sergiliyoruz" dedi. Ziyaretçilerin, ilgisini çeken ve dışarıda göremediği hayvanların orijinallerini burada tanıyabildiğini dile getiren Uğurtaş "Özellikle çocukların müzede hayvanları tanıma imkanı bulduklarını söyledi.

HAYVANLARIN ÇOĞU KAZA KURBANI
Müzenin sadece bakıp gezilecek bir yer olmadığını dile getiren Uğurtaş, "Müzeye gelen öğrenciler hayvanlar hakkında bilgi ediniyor. Burada sergilenenler arasında kesinlikle avlanan hayvan yok. Mesela burada sergilenen geyik, araç çarpması sonucu telef olmuş bir hayvandı. Bilecik'ten geldi bize. Boz ayımız var. O da Yalova'da trafik kazası sonucu telef olan bir hayvan. Çalışmalarımız neticesinde şu anda müzede sergilenebilir hale geldi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zooloji Müzesi'ne büyük ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN