40 yıllık hasret sona erdi

Kıbrıs'ta şehit düşen ağabeylerinin kabrini ziyaret edemedikleri için üzülen iki kardeşin hasretini Yıldırım Belediyesi sona erdirdi. Mecbure ve Yeternaz kardeşler yıllar sonra Kıbrıs'a giderek ağabeylerinin kabri başında dua etti

Giriş Tarihi: 8.11.2015
40 yıllık hasret sona erdi
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, şehit kardeşlerinin 40 yıllık hayalini gerçekleştirdi. Kıbrıs Barış harekatından sonra 1975'te şehit olan Salih Altun'un kız kardeşleri Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak, yıllardır çok istemelerine rağmen, maddi imkânsızlıklardan dolayı bir türlü Kıbrıs'a giderek şehit ağabeylerinin kabrini ziyaret edememişti. Kız kardeşlerin hayalini Yıldırım Belediyesi gerçeğe dönüştürdü.

'ONLAR ŞEHİDİMİZİN EMANETİ'
Şehit kardeşlerinin bir süre önce kendisinden bu konuda yardım istediklerini aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Şehidimizin emaneti olarak gördüğümüz ablarımızın bu isteğini duyunca hemen harekete geçtik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki makamlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra Mecbure ve Yeternaz hanımları Kıbrıs'a gönderdik. Böyle anlamlı bir buluşmaya vesile olduğumuz ve şehidimizi kardeşleri ile bir araya getirerek, kardeşlerinin şehidimizin kabri başında dua etmelerine vesile olduğumuz için çok mutluyuz" dedi Kıbrıs'ta şehit olan ağabeylerinin mezarını ilk kez ziyaret ettikleri için tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını söyleyen Yeternaz Gücüyeter, "Ağabeyimizin mezarını bir kez de olsa görebilmek için başvurmadığımız yer kalmadı. En sonunda Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Edebali bize yardımcı oldu da gidip ziyaret edebildik. Şehidimizin mezarı başında dua etmenin mutluluğunu yaşadık. Bize bu imkanı sağlayan Başkan İsmail Hakkı Edebali'den Allah razı olsun" diye konuştu. Mecbure Yonak ise ağabeyi ile 40 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşadıklarını dile getirerek, "Oraya gittiğimizde çok heyecanlandık. Şehit ağabeyim canlıymış, sanki bizimle birlikteymiş gibi hissettik. Bize bu fırsatı sağlayan başkanımıza ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak kardeşler, ziyaret sonunda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'ye şehit ağabeylerinin kabrinden aldıkları toprağı hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıllık hasret sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN