Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisiklet seferberliği üreticiyi de güldürdü

Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan "Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet Kampanyası", bisiklet sektörüne de canlılık getirecek. BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Emanet "Kampanya yeni istihdam kapıları açacak" dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Bisiklet seferberliği üreticiyi de güldürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet Kampanyası" üreticilerin de yüzünü güldürdü. Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Üyesi Esat Emanet, Sağlık Bakanlığı'nın projesinin mevcutta 1 milyon 250 bin olan bisiklet üretimine olumsuz bir etki yapmayacağını söyledi.

SEKTÖRE KATKISI YÜZDE 40

Kampanyanın uzun vadede yıllık imalat sayılarında artış sağlayacağına inandıklarını dile getiren Emanet, "Bu konuda çok iyimseriz çünkü bisiklet kullanımı yayıldıkça, üretimin daha yukarılara çekilebileceğini, projenin, bu kültürün oluşmasında önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Türk insanını, hem ulaşım hem de sağlık açısından yeni bir yaşamsal boyuta kavuşturacağını düşünüyorum. Proje sayesinde herkes kapasitelerini artırmak durumunda kalacak fakat burada sektörün oyuncularıyla Sağlık Bakanlığının çok iyi organize olması lazım. Bu 1 milyon bisiklet çok basite alınacak bir rakam değil" diye konuştu. Kampanyayla ortaya çıkan ilave üretimin istihdama da olumlu yansıyacağını belirten Emanet, "Çünkü artı istihdam yaratmadan bu 1 milyon bisikletin üretilmesi, mevcut oyuncularla çok söz konusu değil. Bu anlamda kampanya sayesinde yeni istihdam kapıları açılacaktır. Belki yeni projelere de ön adım olacaktır. Bisiklet yedek parça yan sanayinin gelişimine katkı sağlayacaktır" dedi. Bursa'nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren ve Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) üyesi olan bir firmanın yöneticilerinden Özlem Çelik ise kampanyanın önemine işaret etti. Çelik, proje sayesinde bisiklet sektöründe ciddi bir hareketlenmenin söz konusu olacağını ifade ederek, "Türkiye'de 30 civarında üretici var. Yıllık üretim kapasitesi de 1 milyon 250 bin dolayında. Bu kampanyanın sektöre katkısının aşağı yukarı yüzde 40'lar civarında olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisiklet seferberliği üreticiyi de güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN