Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaca ünlü 'Bursa Siyahı'nda rekor fiyat

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Dünyaca ünlü 'Bursa Siyahı'nda rekor fiyat

Bursa'nın ünlü siyah inciri, Hong Kong'dan Kanada'ya kadar birçok ülkeye ihraç edildi. Geçen yıl fiyatı 2.6 lira iken 2015 sezonunda kilosu 4.7 liraya yükselen siyah incirde rekor fiyat oluştu

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Arif Güney, dünyaca ünlü "Bursa Siyahı"nda bu yıl iklim koşulları nedeniyle hasat ve ihracatın geç başladığını ifade etti. Bursa'ya özgü bu ürün için 20 Ağustos'ta ihracat izni verildiğine ve o ayın 25'inden sonra da hasat ve dış satımın başladığına dikkati çeken Güney, incirde olumsuz hava şartlarına bağlı olarak özellikle kış döneminde yaşanan şiddetli soğuklar yüzünden rekolte kaybı yaşandığını anlattı.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ
Güney, yüzde 35'e ulaşan rekolte kaybıyla ihracat sezonuna başladıklarını aktararak, "Bu yıl ürün az ancak çok kaliteli oldu. Hafta sonu itibarıyla hasat ve ihracat sezonu kapandı. 'Bursa Siyah İnciri'nde bu yıl rekor fiyat oluştu. Geçen yıl üreticiden alış sezon ortalaması kilogram fiyatı 2,6 lira iken, 2015 sezonunda 4,7 lira civarında gerçekleşti. Üreticilerimiz çok memnun. Son yılların rekor fiyatı" dedi. Geçen yıl 18 bin ton olan dış satımın bu sezon rekolte düşüklüğü nedeniyle yaklaşık 15 bin tona gerilediğini dile getiren Güney, yüzde 35 rekolte düşüklüğüne rağmen dış satımın bu seviyede olmasının, üreticilerin daha fazla ürün sattığını gösterdiğini belirtti. Türkiye'ye döviz getirisi olarak bakıldığında, geçen yıla göre çok gerilerde olmadıklarını ifade eden Güney, "2014 sezonunda ihracat satış fiyatı ortalama 2,6 dolardı, bu yıl 2,85 dolar civarında gerçekleşti" dedi. Arif Güney, "Bursa Siyahı"nın, yapılan çalışmaların da etkisiyle organik kalitesinde doğal yetiştirildiğini belirterek, gıda güvenliği konusunda sorun yaşanmadığını, sezonun genelde iyi geçtiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaca ünlü 'Bursa Siyahı'nda rekor fiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN