Kandıra'nın hindisine Büyükşehir desteği

Kandıra hindisinin yaşaması için mücadele veren Büyükşehir, bugüne kadar 50 yetiştiriciye 2 bin adet hindi palazı dağıttı. Büyükşehir ayrıca teknik destek de sunuyor

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Kandıra'nın hindisine Büyükşehir desteği
Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda büyük oranda azalma gösteren Kandıra hindilerinin sayısının artırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Kandıra Gıda İhtisas ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine dağıtılan hindi palazlarının ardından Büyükşehir Belediyesi, veteriner hekim ve mühendislerinin bilimsel uygulama yaptığı kuluçka makinesiyle Kandıra hindisi yetiştiriciliğinin önünün açılması için büyük aşama kaydedildi.

ASIL ADI AMERİKAN BRONZU

Kandıra denilince hindi ilk akla gelenler arasında. Merada otlaması, yüksek et tutması ve lezzeti, asıl adı Amerikan Bronzu olan Kandıra hindisini ön plana çıkarıyor. Kocaeli'nin ilçesi Kandıra'nın adı ile anılan siyah renkli hindinin son yıllarda azalan sayısının artırılması için Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü tarafından çalışmalar yürütülüyor. İlk olarak 2014'te Kandıra Gıda İhtisas ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine hindi palazı dağıtımı ile başlayan örnek çalışmalar anaç hindilerin yetiştirilmesi ve Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Belediyesi, Kandıra Ziraat Odası arasında imzalanan protokol ile devam ettiriliyor. Yetiştirildiği doğal ortam nedeniyle iyi bir lezzete sahip Kandıra hindisi için son olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen kuluçka makinesi ile civciv elde ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandıra'nın hindisine Büyükşehir desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN