Atlara fısıldayan kadın

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Atlara fısıldayan kadın

Türkiye'de resmi lisans sahibi olup yarışlara katılan ve geçen yıl aktif spor yaşantısını bitiren ilk kadın jokey Zülfiye Bulut, şimdi antrenörlük yaparak atları koşulara hazırlıyor

Meslekte 26 yılını dolduran Türkiye'nin lisanslı yarışan ilk kadın jokeyi Zülfiye Bulut, son bir yıldır yarış atı antrenörlüğü yaparak mesleğine devam ediyor. Bugüne kadar jokey olarak katıldığı 244 koşuda 8 birincilik elde eden Zülfiye Bulut, at binmeye 6 yaşında başladığını söyledi. Atlara aşık olduğunu ve babasının kendisine bir yarış atı almasıyla hayatının değiştiğini dile getiren Bulut, "O zaman Bulgaristan'da yaşıyorduk. Atımla köy yarışlarına katılmaya başladım.Türkiye'ye göç ettikten sonra 1989'da Türkiye Jokey Kulübü'ne başvurdum ve lisansımı alarak at binmeye başladım. İlk yarışıma da İzmir'de 23 Kasım 1989'da katıldım" dedi.

'İLK BAŞLARDA ÇOK YADIRGANDIM'
Jokeyliğe ilk başladığında bu durumun çok yadırgandığını ifade eden Bulut, şöyle konuştu: "Ben Türkiye'de profesyonel anlamda yarışan lisanslı ilk kadınım ve 26 yıldır da bu işte çalışıyorum. Sağlığım el verdiği sürece de devam edeceğim. Çünkü ben atları seviyorum ve onlara aşığım. Atsız bir hayat düşünemiyorum. Bu mesleği de o yüzden yapıyorum. Buraya çalışmak için gelen kadınlar oluyor ancak bizim çalışma alanımız zor bir alan. Açık havada çalışıyoruz ve hava şartları kötü olabiliyor. Daha sonra bırakabiliyorlar. Ancak gülü seven dikenine katlanır misali ben devam ediyorum." "Erkeklerin içinde tek kadın" olmanın zorluğundan da söz eden Bulut, "O yüzden bu kadar yıl 8 yarış kazanmış olsam bile bu benim için bir başarır. Ata bindiğim zaman her şey tozpembe oluyor. Her şeyden uzak stres atıyorum. Atlarla ilgilenmek ve yarış kazanmak çok güzel bir duygu" dedi. İş hayatının yoğunluğunda ailesi ve ev işlerine de yeteri kadar zaman ayırmaya çalışan Bulut, en büyük destekçisinin kızı olduğu söyledi. Zaman zaman bu işe ara vererek başka işlerde de çalıştığını anlatan Bulut, at sevgisiyle mesleğine hep geri döndüğünü belirtti.

BAZI AT SAHİPLERİ KADIN JOKEYLERE GÜVENMİYOR
Çoğu at sahibinin kadın jokey ve antrenörlere güvenmediğini belirten Bulut, şunları kaydetti: "Camiada beni bir meslektaş olarak gören, benimle çalışan tüm at sahipleri, antrenörler, jokey ve seyislere teşekkür ediyorum. Mesleğimde başarılı olmak, emeğimin karşılığını almak beni çok mutlu ediyor. Bir kadın için çok zor ve yorucu bir meslek olmasına rağmen at sevgisi bunun üstesinden geliyor. Allah'tan dileğim, ömrümün sonuna kadar atlarla ilgilenip onlarla çalışmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlara fısıldayan kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN