Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın yükselen değeri

Dağıyla, deniziyle, ovasıyla, sanayisiyle dünyada birçok şehrin ayrı ayrı sahip olduğu özelliklerin tamamını barındıran Bursa, Avrupa'nın gözde şehirlerinden biri oldu

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Avrupa'nın yükselen değeri
Dünya genelinde 5 binden fazla kentin yaşam kalitesini değerlendiren numbeo internet sitesi 'Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler' listesini oluşturdu. Listeye geçtiğimiz yıl 48'inci sıradan giren Bursa, bu yıl listede 37'nci sıraya yükselerek Türkiye'den ilk 50'ye giren tek şehir oldu. Kentin yaşam kalitesi bir yılda 11 basamak birden yükselirken, İzmir 62'nci, Ankara 95'inci, İstanbul ise 102'nci sırada yer aldı. SABAH Bursa kentin yaşam kalitesini artıran unsurları masaya yatırdı. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Bursa'da inşaatı tamamlanan yeni stadyum da hem Avrupa'nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından '2017 Avrupa Yeşil Başkenti' unvanına aday şehirler kentler arasında yer aldı.

HEM KAYAK KEYFİ HEM DENİZ

Dünyanın birçok ülkesinden gelen kayak tutkunlarının Türkiye'deki ilk tercihi olan Uludağ'a sahip Bursa'nın 125 kilometreyi bulan sahil şeridi sayesinde deniz turizmi içinde vazgeçilmez bir şehir. 13 organize sanayi bölgesine sahip olan Bursa turizmin yanında ekonominin de can damarı durumunda. Verimli toprakları ile Türkiye'nin meyve ve sebze deposu haline gelen Bursa'da yok yok.

ALTEPE: GURURLUYUZ

Sonucun kendileri için bir sürpriz olmadığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sıralamada 11 basamak birden yükselip, ilk 50'ye giren şehirler arasında Türkiye'den sadece Bursa'nın olmasının gurur verici olduğunu söyledi. Yayınlanan rakamlara göre Bursa'nın Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek şehri olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Belediyemiz başta olmak üzere Emniyet ve Milli Eğitim başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı çalışmalarla Bursa, kalite kenti ve marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Bursa'nın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 11 basamak birden yükselmesiyle kentteki yaşam kalitesinin de tescillenmiş olduğunu dile getiren Altepe, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa'nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın yükselen değeri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN