Bursa'da kadına şiddet tablosu endişe verici

UÜ Kadın Araştırma Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerinden yola çıkarak bir araştırma yaptı. Araştırmada 2016'da kadına yönelik şiddetin geçmiş yıllara göre artış göstereceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Bursa'da kadına şiddet tablosu endişe verici
Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmalar Merkezi, kentteki kadına yönelik şiddet verilerini SABAH Bursa'ya açıkladı. Kadına Yönelik Şiddet: Dünü, Bugünü ve Yarını başlığı altında yapılan çalışma Kadın Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serpil Aytaç, Prof. Dr. Kemal Sezen, Araştırma Görevlisi Fatma Sert Eteman tarafından 8 aylık titiz çalışma sonunda hazırlandı.

KIRSALDA DAHA DÜŞÜK
Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serpil Aytaç, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden yola çıkarak yaptıkları analizde 2016'da 4 bin 47 kadının şiddet göreceği saptamasında bulunuyor. Prof Dr. Serpil Aytaç'ın verdiği bilgiye göre 2006 ile 2015 arası Bursa il merkezinde 21 bin 875 kadın şiddet gördü. 2009 ile 2015 arasında kırsal kesimde şiddet gören kadın sayısı ise 2 bin 159 olarak belirtiliyor. Aytaç, kadına yönelik şiddetin altında erkek egemen kültürün yattığını belirterek "Daha önce ataerkil sistem içinde kadının rolü evle sınırlıydı. Kadının eğitim düzeyinin artması, iş yaşamı ve toplumsal düzeyde kadın öne çıkmaya başladı. Rahat düşünmeye başladı. 'Ben de insanım' demeye başlayınca erkek şiddetiyle çatışmaya başladı ve ivme kaydederek arttı. Kadın bir takım özgürlüklerin farkına vardı. Bundan kaynaklanan karşı koymalar var. Bu rakamlar ürkütücü. Kadına yönelik şiddet yaz ve kış aylarında farklılık gösteriyor" dedi. Araştırma Görevlisi Fatma Sert Eteman kadına yönelik şiddeti yine kadınların bitireceğini ifade etti. Eteman anneleri uyararak "Anneler erkek çocuklarını yetiştirirken ayrımcılık yapmamalı. Kadına yönelik şiddetin geçmişe göre arttığını görünce dehşete düştük. Kadınlar devlete güven duyduklarından şiddet gördüklerinde şikâyet etme cesareti buluyorlar" diye konuştu. Öte yandan Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Şube Müdürü Murat Halis, kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri önlemek amacıyla 21 kadın derneğiyle işbirliği yaptıklarını açıkladı. Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadınlara Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğinin açıklamasına göre 2011 ile 2015 arasında aile içi şiddet nedeniyle 38 kadın yaşamını yitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da kadına şiddet tablosu endişe verici
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN