Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursaspor'un UzerIne 'Ay' doGdu

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Bursaspor'un UzerIne 'Ay' doGdu

Bursaspor tarihi kararların alındığı bir kongreyi daha geride bıraktı. Adaylardan Ali Ay, en yakın rakibinin 2 katı oy alarak başkan seçildi

Bursaspor'un yeni başkanı Ali Ay seçimin ardından görevi devraldı. Ay, "Bursaspor hedefsiz bir kulüp değildir. Her sene şampiyonluğa oynayacağız. Bunun içinde elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi. Devir teslim törenine ibra edilmeyen eski başkan Recep Bölükbaşı katılmazken Bölükbaşı'nın yerine Mali Asbaşkan Kemal Güler katıldı.

BURSASPOR HEDEFSİZ BİR KULÜP DEĞİL

İlk1, 1.5 ay mali tabloyu düzeltmek için uzun çalışmalar yapaklarını belirten başkan Ali Ay" Bunun üstesinden gelip, rahat rahat maçlarımızı izleyeceğiz. Bursaspor hedefsiz bir kulüp değildir. Her sene şampiyonluğa oynayacağız. Bunun içinde elimizden ne geliyorsa yapacağız" şeklinde konuştu. Öte yandan Recep Bölükbaşı ve yönetimi ibra edilmedi. 3 ay içerisinde herhangi bir kongre üyesinin mahkemeye başvurması durumunda yargı süreci başlayacak.

İKİNCİ KEZ YAŞANDI

Yeşil Beyazlı kulüpte ikinci kez bir yönetim ibra edilmedi. Daha önce Kani Şen yönetimi 1998-99 sezonunun ardından yapılan kongrede ibra edilmemişti. Bursaspor'da ikinci kez aynı durum yaşandı. TOFAŞ Spor Salonu'nda yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da salonu dolduranların yüzde 90'ı Recep Bölükbaşı yönetimini ibra etmedi. Bu kararın ardından Bölükbaşı oy kullanmayı beklemeden salondan ayrılmak zorunda kaldı.

AY İBRA ETMEDİ

Kongrede Ali Ay ve yönetimi Bölükbaşı'nı ibra etmezken, Burhan Vatan ile ekibi Recep Bölükbaşı ve yönetimini ibra etti. Yönetimin ibra edilmemesinin ardından 3 aylık süreçte herhangi bir kongre üyesinin mahkemeye başvurması, yargı sürecini başlatacak.

LEVENT KIZIL HESAP SORDU

Bursaspor eski başkanı Levent Kızıl, ibra oylaması öncesi konuşma yaparak Recep Bölükbaşı yönetimini eleştirdi. Kızıl "Geçen dönem borç 125 milyondu. Kasım ayı sonunda 230 milyona çıktı. Ozan, Volkan, Bakambu, Enes satılıp borcun bu hale gelmesini kabul edemiyorum. 10 milyon TL vergi borcu sebebiyle Batalla imza atamıyor. 7 ayda artan 110 milyon TL borcu sormak eski bir başkan ve genel kurul üyesi olarak en doğal hakkım" diye konuştu.

TRİBÜN LİDERİNDEN SERT ELEŞTİRİ

Bursaspor tribün lideri Selim Kurtulan, kongrede söz alarak Recep Bölükbaşı'nı eleştirdi. Kurtulan "Bir sürü yolsuzluk var. 150 milyon TL bankalardan çekildi. 8 oyuncu satıldı. 275 milyon TL borç var deniyor. Borç 275 milyonsa ben ödeyeceğim, borç 500 milyon. Arsayı, fabrikayı, futbolcuları sattın. Satmadığın bir kongre üyeleri kaldı" dedi.

KULÜPLERE MESAJ VERİLDİ

Bursaspor Genel Kurulu Türk futboluna damga vuracak bir şekilde noktalandı. Tüm kulüplerin borç içinde yüzdüğü bu dönemde yöneticilerin uçsuz bucaksız transfer harcamaları, kelimenin tam anlamıyla har vurup harman savurmaları ilk kez Bursaspor Genel Kurulu üyeleri tarafından sorgulandı. Recep Bölükbaşı yönetimini neredeyse oybirliği ile ibra etmeyen delegeler büyük bir sorumluluk içinde takındıkları tutumla adeta 'bu iş böyle gitmez' mesajı verdi. Bundan sonra kulüp yöneticileri daha dikkatli harcama yapmak durumunda.

ÖRNEK ALINACAK TUTUM

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde planlanan spor kulüpleri yasası eğer ilerleyen dönemde yürürlüğe girerse kulüplerdeki borçlanma konusunda ilgili dönemin yönetim kurulu üyeleri sorumlu tutulacak. Tarihinin en yüksek transfer geliri elde etmesine karşın kulübün yine tarihinin en yüksek borç batağına sürüklenmesi Recep Bölükbaşı ile ilgili bu sonu ortaya çıkardı. Bu tablodan sonra tüm spor kulüplerindeki yöneticiler Bursaspor kongresinde yaşanan ibra etmeme olayını örnek alacak ve daha bilinçli bir şekilde görevlerini yerine getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursaspor'un UzerIne 'Ay' doGdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN