Türkiye'nin en iyi haber sitesi

53 milyonluk dev yatırım

Yuvacık ve Kandıra Namazgâh Barajı'nın ardından Kocaeli'nin üçüncü barajı olan Karamürsel İhsaniye Barajı ve İnebeyli Göleti'nin temelleri atıldı. Projelerin maliyeti toplam 53 milyon lira

Giriş Tarihi: 31.1.2016
53 milyonluk dev yatırım
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Kocaeli'nde yapılacak İhsaniye Barajı ve İnebeyli Göleti'nin temel atma töreni Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Karamürsel İhsaniye Barajı ve İnebeyli Göleti 53 milyon liraya mal olacak.

2040'A KADAR sU SORUNU YOK

Karamürsel İhsaniye Barajı 47 milyon 897 bin liraya mal olacak. 25.44 metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek olan barajla 20 bin 240 dekar tarım alanı sulanabilecek. Yapılacak sulama ile yılda 22 milyon 385 bin lira gelir elde edilecek. Bu baraj ile birlikte Kocaeli'de üç barajda kenttin 2040 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu da hazırlanmış olacak. Karamürsel İnebeyli Köyü sınırları dahilindeki 4 bin 480 dekar alanın sulanması için yapılacak olan İnebeyli Göleti 5 milyon 415 bin liraya mal olacak. Barajın bitmesiyle 17 milyon 297 bin lira gelir artışı sağlanacak.

13 YILDA 17 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Kocaeli'nin son 13 yılda 17 milyar liralık yatırım aldığını belirten Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bu yatırımların Karamürsel'de yapılacak olan İhsaniye Barajı ve İnebeyli Göleti ile taçlandırılacağını belirtti. Artık insanların ümitlerini kestiği yatırımları ülkenin her köşesinde geçekleştirilmesinden mutluluk duyduklarını söyleyen Güzeloğlu, "Kocaeli gezilmesi, bilinmesi ve yaşanması gereken dünya şehirlerinden biri. Türkiye'nin su kapasitesinin kullanılmasından, planlanmasına kadar büyük başarıların önderi sayın bakanımızdır. Bu heyecanla hizmetlerimiz devam edecektir" dedi. Kocaeli'nde olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise "Daha önce 15 yatırım müjdesi vermiştim şimdi 11 tane daha müjde vereceğim. İhsaniye Barajı, İnebeyli Göleti, Karamürsel Tepeköy Göleti, 30 bin 240 dekar alanda ağaçlandırma yapacağız. 1 milyon fidan dikeceğiz. Orman köylülerine 1 milyon 300 bin lira değerinde Orköy kredisi verilecek. 575 dekar alanda 3 mesire yeri yapılacak. 120 kilometre orman yolu faaliyete geçti. Kuş Gözlem Sahası yapılacak. 4 Otomatik Meteroloji Gözlem İstasyonu kurulacak" diye konuştu. Bakan Eroğlu şöyle konuştu: "Yapacağımız çalışmalarla ülkenin su sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Düzce'den Edirne'ye kadar entegrasyon çalışması yaptık. Ballıkaya Barajı'nı biz yapacağız. Gerektiğinde Kocaeli'yi, gerektiğinde Sakarya'yı gerektiğinde Sapanca Gölü'nü besleyecektir. Kocaeli'ye su sıkıntısı çektirmeyeceğiz. Kocaeli'nin eski halini biliyoruz. Köy gibi bir yerdi. Belediye başkanlarımızın yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği projeler sayesinde artık örnek bir kent oldu." Bakan Eroğlu "Kocaeli Üniversitesi Rektörümüz buradayken söylemek istiyorum. Karamürsel'de Denizcilik Fakültesi kurulmasına kararı verildi. Sadece biz değil, birçok alanda hizmet geliyor. Büyükşehrimizi 1 milyon biz de 500 bin ağaç dikerek 1.5 milyon ağacı Kocaeli'nde toprakla buluşturacağız. Kocaeli'nde kurulan bal ormanlarında üretilen balları bir marka haline getirin. Çok güzel alanlarımız var" dedi.

PARMAKLA GÖSTERİLİYORUZ

Büyükşehir olarak 1 milyon ağaç diktiklerini belirten Başkan İbrahim Karaosmanoğlu da , "Orman teşkilatımız dışında biz bu ağaçları diktik. Orman teşkilatı ile işbirliği içinde kent için çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Halkın yararlanırken, yok etmediği ormanlar yapıyoruz" diye konuştu. Milletvekilleri adına konuşan İlyas Şeker, Kocaeli'nin sanayinin gölgesi altında bir çok değerini kaybettiğini belirtti. Büyükşehir'in yaptığı çalışmalarla bu zenginliği ortaya çıkardığını belirten Şeker, "Kocaeli artık parmakla gösterilecek şehirlerden biri oldu" görüşünü dile getirdi.

29 EKİM 2018'DE TAMAMLANACAK
İhsaniye Barajı'nı yapan Ceysu yönetim kurulu başkanı Ali Ceylan ve şirketin yöneticilerini sahneye alan Bakan Eroğlu, 2019 yılında tamamlanması beklenen barajın bitiş yılını geri aldı. Barajın 29 Ekim 2018'e yetiştirilmesini isteyen Eroğlu, "Eğer 29 Ekim 2018'de saat 13.59'da inşaat bitmezse Karamürsel'e 12 derslikli bir okul yaparsınız. İnebeyli Göleti ise 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 13.59'da bitecek. Eğer zamanında bitirmezseniz siz de 8 derslik okul yapacaksınız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
53 milyonluk dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN