Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa 'ipekli' günlerine geri dönüyor

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Bursa 'ipekli' günlerine geri dönüyor
Tarihi Bursa ipeğinin üretimini yeniden başlatan Büyükşehir Belediyesi, kurduğu el tezgâhlarında özel kumaş ve halılar dokutuyor

Bursa ipeğinin muhteşem parlaklığı Umurbey ve dağ köylerindeki özel atölyelerde çalışan onlarca kadının göz nuruyla dünya vitrinine çıkıyor

Çin'den Avrupa'ya uzanan tarihi İpek Yolu üzerinde asırlarca en önemli merkez olan Bursa, yeniden ipek böceği, koza, ipek ve el dokuma üretimi ile dünya vitrinine çıkıyor. Dağ yöresinde böcek beslemek için özel dutluklar kurduran, el dokumaları için tezgahlar yaptıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 250 kişiye istihdam imkanı sağlayarak tarihte bulunmaz Bursa kumaşı olarak bilinen ipekli dokumaları yeniden ürettirmeye başladı. Bursa ipeğinin yeniden hayat bulması fikriyle başlatılan proje kapsamında Büyükorhan, Harmancık, Keles, Büyükorhan, İnegöl ve Mustafakemalpaşa'nın çeşitli mahallelerinde açılan kurs merkezlerinde dokunan halıların 'Hüdavendigar' adıyla markalaşarak stantlarda yerini almaya başladı. Daha önce Ete ailesine ait Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ile Muradiye İpek Fabrikası'nı faaliyete geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa ipeğini tarihe altın harflerle yazdırmak için gün sayıyor.

'BİZİM İPEĞİMİZ FARKLI'
Bursa ipeğiyle işlenen ürünlere dünyanın tekrar imrenerek ilgili göstereceğini ifade eden Başkan Recep Altepe, Bursa'nın kültür ve medeniyetlerin birikimi bir kent olduğunu söyledi. Bursa ipeğinin dünyada bir başka örneğinin olmadığını belirten Altepe, "Başlangıçta ipeğin her yerde aynı olduğunu düşünüyorduk. Ama işin içine girince gördük ki Bursa ipeğinin dünyadaki yeri farklı. Nasıl Bursa'nın şeftalisi farklı ise, Bursa'nın ipeği de farklı. Özellikle bizim ipeğimizin rengi ve parlaklığı ile diğerleriyle yan yana getirdiğimiz zaman farkı görmüş oluyoruz. Bunun için tarih boyunca Bursa ipeği hep konuşulmuş. Avrupa saraylarında Bursa ipeği giyilmiş. 'Yeter ki Bursa ipeği bize gelsin' diye, yüzyıllarca gümrük ödenmemiş" diye konuştu. Bursa'nın çeşitli bölgelerine ve köylerine koza üretimi ve ipek dokuma tezgahları kurduklarının önemine değinen Recep Altepe, 'Bu merkezde hem halı hem de kıyafetler tasarlanıyor. Şimdilik hediyelik olarak Bursa'ya gelenlerin alacağı çok özel bir ürün haline getiriliyor. Daha sonra ise şehrin merkezinde yer alan ve ilgisizlik nedeniyle kullanılamaz hale gelen tesislerin canlandırılması, bu tesislerin makine parkuru anlamında desteklenmesi gibi çalışmaları da hızlandırarak Bursa ipeğini tekrar dünyaya kazandıracağız" ifadelerini kullandı.

BUGÜNÜN MİLANO'SUYDU
Yaklaşık 600 yıl öncesinde kral kıyafetlerinin dikildiği ipeğiyle Bursa, bugünün Milano'suna denk bir lüks giyim merkezi olarak nam salmıştı. Dünyanın her yerine gümrük vergisi ödemeden ihraç edilen Bursa ipeğinden üretilen kıyafetler ve halılar, sanayileşmenin önüne geçemeyince 1976'dan itibaren unutulmaya yüz tuttu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa 'ipekli' günlerine geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN