Garibanın bağışına göz dikenler hesap veriyor

Paralel Yapı'ya finans sağlayan İzgün Gıda'ya yapılan baskında el konulan belgeleri inceleyen polis, kurban bağışlarının satılarak paraya çevrildiğini tespit etti. Şirket yöneticileri gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Garibanın bağışına göz dikenler hesap veriyor
Bursa'da paralel yapıya ait olan İzgün Gıda ve Yemek Üretim A.Ş.'ye geçtiğimiz Nisan ayında yapılan baskında ele geçirilen belgelerin incelenmesinin ardından fakirlere dağıtılmak üzere bağışlanan kurbanların bayramdan önce kesildiği belirlendi. Himmet olarak toplanan çeklerle de et alıp ihalelere girdikleri belirlenen şirketin yönetim kurulu üyeleri ve yetkilileri gözaltına alındı. Paralel Yapı'ya finans kaynağı sağlayan İzgün Gıda ve Yemek Sanayi Şirketi'ne yapılan baskın sonrası el konulan belgeleri inceleyen polis, kurban bağışlarının, kamu kurumlarına ya da şarküterilerde satılarak paraya çevrildiğini tespit etti. 10 yıldır hiç denetlenmeyen 2 milyon TL vergi borcu olan firmanın, Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla toplanan kurbanlıkları, bayramdan önce çeşitli illerdeki mezbahalarda kestirdiği ve çok düşük fiyatlara satıldığı belirlendi. 6 ildeki kesimhaneleri belirleyen polis, soruşturmayı derinleştirerek bu firmadan et alan kurumların peşine düştü.

ET ÇOĞALDI FİRMALAR ARTI

Polis, Paralel Yapı'nın, bağışlarla artan kurbanları örgüte para sağlamak için, İzgün Gıda ve Yemek Sanayi A. Ş. aracılığıyla sattığını tespit etti. Firmanın Balıkesir'deki bir kesimhanede 150 büyükbaş hayvanı kestirdiğini öğrenen polis, kesimhanedekilerle yaptığı görüşmeler sonucunda, kesilen hayvanların kurban bağışı olduğunu ortaya çıkardı. Firmanın Kütahya, Manisa, Bilecik, Uşak ve Aydın'da da kesimler yaptırarak etleri ihalelerde çok düşük tekliflerle sattığı anlaşıldı.

TÜM YÖNETİM GÖZALTINDA
Bilirkişi raporunun üzerine gözaltılar başladı. Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri Bursa, İstanbul, Balıkesir ve İzmir'de düzenlenen şafak operasyonuyla şirket yöneticileri ve Fetullahçı Terör Örgütü kurucu ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21 kişiden 18'ini yakalayarak gözaltına aldı. Yurt dışında bulunan Örgüt lideri Fetullah Gülen ve il sorumluları ise aranıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garibanın bağışına göz dikenler hesap veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN