Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 yıl sonra ilk adımı attılar

Bursa'da 14 yıl çocuk sahibi olmak için bekleyen Kahramanmaraşlı Özen çifti, 7 yıldır da prematüre doğan ikizlerin yürümesi için çaba gösteriyor

Giriş Tarihi: 21.2.2016
7 yıl sonra ilk adımı attılar
Kahramanmaraş'ın Çatma köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan İsmail Özen(40) 19 yıl önce köylüsü ve aynı zamanda hala kızı olan Emine Özen(36) ile dünya evine girdi. Özen çifti 14 yıl boyunca evlat sahibi olabilmek için gezmedik yer çalmadık kapı bırakmadı. Aynı köyden bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Gaziantep'teki 'bir özel hastanede tüp bebek tedavisi görmeye başlayan Özen çiftinden alınan sperm ve yumurtalar embriyo haline getirilip Ankara'da transfer edildi. Transferin ardından yeniden köylerine dönen Özen çifti 1 ay sonra Gaziantep'te yapılan kontrolünün ardından Emine Özen'in hamile olduğunu öğrendi.

BEBEKLER 7 AYLIK DOĞDU

Köyde bulundukları sırada eşinin rahatsızlandığını ve şehre gelene kadar eşinin amniyotik sıvısının boşalması nedeniyle bebeklerin ikisinin de susuz kaldığını belirten Özen, devlet hastanesinde sezaryenle doğum gerçekleştiğinde ikizler Sedat ve Serkan'ın pramatüre olarak dünyaya geldiklerini söyledi. Doğumdan sonra Kahramanmaraş'taki devlet hastanelerinde boş kuvöz bulamadıklarını anlatan İsmal Özen, "Özele de bizim paramız yetmedi. Bu sebeple bebekler ambulans ile Adana'daki bir hastaneye sevk edildiler 18 gün orada kaldık daha sonra bebeklerimizi alabileceğimizi söylediler ve bizde köyümüze döndük" dedi. İkizlerin 2 yaşına geldiklerinde normal çocuklardan farklı olduklarını gördüklerini anlatan baba İsmail Özen, doktora gittiklerinde bebeklerinin doğuştan serebral palsi (beyin felci) hastası olduğunu bu sebeple yürüyemeyeceklerini öğrendiklerini söyledi. 5 yıldır ikizlerinin Kahramanmaraş'taki özel bir eğitim kurumunda eğitim aldığını belirten İsmail Özen aynı okuldaki bir velinin iki çocuğunun Bursa'daki bir hastanede yürümeye başladığını söylemesi üzerine Bütün malını mülkünü satıp ikizlerini ve eşini yanına alarak Bursa'ya geldi. 80 gündür Bursa'daki Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören ikizler 7 yıl sonra ilk defa adım atmaya başladı. İkizlerin yapılan fizik tedaviye olumlu cevap verdiğini anlatan İsmail Özen, "İlk zamanlarına göre çok farklılar ancak doktorlar sinir ameliyatı olacak dediler. Ayakta duramıyorlar ancak demirlerden tutarak yürüyebiliyorlar. Kaslar çabuk yorulduğu için kilitlenip kalıyorlar. Umudumuz çok ancak ameliyatı özel hastanede yaptırmaya para yok. Allah rızası için bir yardım eden olursa ölene kadar dua ederim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 yıl sonra ilk adımı attılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN