Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gürültü kirliliğinin haritası çıkarıldı

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Gürültü kirliliğinin haritası çıkarıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi 30 ay süren bir çalışmanın ardından kentin stratejik gürültü haritasını çıkardı. Buna göre ileride oluşabilecek gürültü problemleri önlenmiş olacak

Daha sağlıklı bir kent oluşturmak amacıyla yatırımlarını sürdüren Bursa Büyükşehir belediyesi, yapılan çalışmalar kapsamında kentin stratejik gürültü haritasını çıkardı. Çalışma kapsamında konut, hastane ve okulların da bulunduğu 222 bin 484 hassas kullanım içeren bina için 1 milyon 854 bin 446 kişinin gürültüden etkilenme durumları değerlendirildi. Bursa'da demiryolundan kaynaklanan çevresel gürültünün olumsuz etkilenmeye neden olmadığı belirlenirken, etkilenme oranın yüksek olduğu karayolundan kaynaklanan çevresel gürültüyle mücadele konusunda da eylem planı hazırlıklarına başlandı.

ÇALIŞMALAR 30 AY SÜRDÜ
Kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırılmasından elektromanyetik kirlilik ölçüm çalışmalarına kadar her alanda Bursa'nın yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalara hız verildi. AB Çevresel Gürültü Direktifine tam uyumlu olarak hazırlanan 'Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği' kapsamında 2013'ün haziranında başlayan çalışma 30 ay sürdü. Söz konusu yönetmelik, öncelikle nüfusu 250 binin ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına bin kişinin üstünde olan yerleşim alanları için stratejik gürültü haritalarının hazırlanmasını, alan içinde bulunan gürültüden etkilenen; nüfus, konut, okul, hastane sayısını belirlemek için, gürültü haritalarının hazırlanması ve harita sonuçlarına göre eylem planlarının hazırlanması zorunluluğu getiriyor. Tüm gürültü kaynakları için gündüz, akşam ve gece zaman dilimlerini içeren 24 adet gürültü haritası elde edildi. Yönetmelik uyarınca haritalanacak yerleşim alanı 246 kilometrekare olarak belirlenirken, 222 bin 484 hassas kullanım içeren (konut, hastane ve okulu kapsayan ) bina için 1 milyon 854 bin 446 kişinin gürültüden etkilenme durumu değerlendirildi. 734 kilometre karayolu, 309 kilometre ana karayolu, 76 kilometre ana demiryolu gürültü kaynağı için gündüz, akşam ve gece zaman dilimlerini içeren ayrı ayr ı stratejik gürültü haritaları hazırlandı.

SIRA EYLEM PLANINA GELDİ
Hassas kullanımlar içerisinde karayolu yakınında bulunan konutların gürültüden yüksek düzeyde etkilendiği saptandı. Hazırlanan gürültü haritaları, çevre düzeni planları ve imar planlarının hazırlanması aşamasında göz önünde bulundurularak ileride oluşabilecek gürültü problemleri büyük oranda planlama aşamasında önlenmiş olacak. Çalışma ayrıca kontrol tedbirlerinin alınması gereken alanların belirlenmesinde bir sonraki aşamada hazırlanacak eylem planlarına ışık tutacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürültü kirliliğinin haritası çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN