Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da geri dönüşüm hamlesi

ve Şehircilik Bakanlığı’nın geri dönüşüm direktifleri doğrultusunda harekete geçen ’nın ilçe belediyeleri ciddi adımlar atıyor

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Bursa’da geri dönüşüm hamlesi
ve Şehircilik Bakanlığı'nın ulusal geri dönüşüm stratejileri ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar belediyelerce hız kazandı. merkezde ve tüm ilçlerde konuyla ilgili yatırım ve projeler bir bir hayata geçiyor. Bu çerçevede, İnegöl Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ELDAY firması arasında atık elektrikli ve elektronik eşyalar hakkında protokol imzalandı.

EKONOMİYE DE KATKI SAĞLIYOR
Belediye Başkanı Alinur Aktaş "Elektronik atıklar günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Teknolojinin hızla ilerlemesi günlük hayatımızı kolaylaştıran elektrikli ve elektronik alet ve cihazların kullanımını artırmış, dolayısıyla bir 'elektronik atık' sorunu doğurmuştur. Bugün gerçekleştireceğimiz bu protokol sayesinde ilçemizdeki elektronik atıklar önümüzdeki 3 yıl boyunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ELDAY firması tarafından toplanacaktır" dedi.

HANGİ ATIKLARI KAPSIYOR?
Başkan Aktaş "AEEE Yönetmeliği gereğince bertaraf edilmesi gereken atıklar şunlar; buzdolabı, soğutucu, klima, derin dondurucu, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, led, plazma ve tüplü televizyonlar, bilgisayar monitörleri, telefon, tablet, yazıcı, dizüstü bilgisayar, ses ve görüntü cihazları, floresan lambalar, küçük ev aletleri, oyuncaklar, video oyunları, jetonla çalışan makinalar. Elektronik atıkların toplanması sayesinde hem insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin önüne geçilecek hem de doğal kaynaklarımız korunacak" dedi.

GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
Sürdürülebilir çevre politikaları kapsamında geri dönüşümde Avrupa standartlarını yakalayan Belediyesi, ilçe esnafını da geri dönüşüm seferberliğine dâhil etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği' uyarınca, ilçedeki 6 market zincirinin yöneticileriyle yapılan görüşmeler neticesinde, 116 marketin ambalaj atıkları ücretsiz toplanarak Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "İlçemizdeki tüm esnafımızı sisteme dahil etmek istiyoruz. Sadece ambalaj atığı alanında değil, elektronik atıktan cama, atık yağdan ömrünü tamamlamış lastiğe kadar geri dönüşüm yelpazemizi genişletip ekonomimize katkı sağlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa’da geri dönüşüm hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN