Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Bursa ı çalıyor

İnegöl’de üreten Yeltekin, yaptığı flamenko gitarları İspanya başta olmak üzere Meksika, Arjantin, Kanada, , Venezüella, Malta, İtalya ve Almanya gibi onlarca ülkeye ihraç ediyor

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Dünya Bursa gitarı çalıyor
İnegöl ilçesinde, 2000'de İspanyolların önerisiyle üretimine başlayan Muzaffer Yeltekin, özel ağaçlardan 5 yıllık bir süreçte yaptığı flamenko gitarları, İspanya başta olmak üzere Meksika, Arjantin, Kanada, , Venezüella, Malta, İtalya ve Almanya gibi onlarca ülkeye ihraç ediyor. İnegöl'deki atölyesinde üretim yapan Muzaffer Yeltekin, 2000'de klasik ve flamenko gitar imalatına başladıklarını belirtti. Gitarın tüm yapım aşamasında çalıştığını ifade eden Yeltekin, "Yapmış olduğumuz gitarların hemen hemen tüm malzemesi kendi üretimimiz ancak aksesuarlarını yani telleri ve burgularını her yapımcı gibi satın alıyoruz. Ses gövde kapaklarında kendi ülkemizin ağaçlarını kullanıyoruz" dedi. Gitar yapımında genellikle Artvin taraflarından getirttiği doğu ladini kullandığını anlatan Yeltekin, şöyle devam etti: "Normalde bir yapımcı ne kadar sık damara sahip ağaç kullanmak isterse biz onların hepsine sahibiz. Biz, aynı zamanda tedarikçiyiz. Onun haricinde gitarın arkası ve yanlarında yine kendi ülkemizde yetişen ceviz ağaçlarını tercih ediyoruz. Onun haricinde gülü ve tüm gül çeşitlerini kullanıyoruz. Zaten gitarın en iyi ham maddesi gül ağacı."

HAZİNE ARAR GİBİ ARIYOR
Yeltekin, ülkenin çeşitli bölgelerinde hazine arar gibi müzik aleti yapımında kullanılan ağaçları aradıklarını söyledi. Yılda 50 ile 100 arasında gitar yaptıklarını ifade eden Yeltekin, "Fazla da yapabiliriz ama kaliteyi düşürmek istemiyoruz. Sadece önümüzdeki 3-5 yıl içinde aynı kaliteyi daha uygun fiyata ülkemizde satabilir miyiz, onun mücadelesini vereceğiz. İnşallah onda da başarılı olacağız. Şu anda İspanya başta olmak üzere Meksika, Arjantin, Kanada, Brezilya, Venezüella, Malta, İtalya ve Almanya gibi onlarca ülkeyle çalışıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Bursa gitarı çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN