Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin krizine karşı inme açıldı

Eskişehir ve Güney Marmara’ya hizmet verecek olan ’nın ilk İnme açıldı. 3 milyon lira harcanarak hizmete giren klinik, beyin krizi geçiren hastalar için can simidi oldu

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Beyin krizine karşı inme merkezi açıldı
Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. H. Murat , son yıllarda beyin krizinden ölüm vakalarıyla sıkça karşılaştıklarını söyledi. Beyin krizinin kalp krizi ile benzerlikler taşıdığını söyleyen Göksel, Beyin krizinin hayat standardının yükselmesine bağlı olarak artış kaydettiğini ifade ederek 50 yaş üzerindeki insanların hayat tarzlarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Güney Marmara Bölgesi'ne hizmet verecek olan İnme 'nin açılışından önce SABAH Bursa'ya değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Murat Göksel, İnme Merkezi'nin hayat kurtaran bir birim olduğunu belirterek "3 milyon lira masraf ettik. Sağlık Bakanlığı bu merkezi önemsiyor ve destek veriyor. Sadece Bursa hizmet vermeyeceğiz. Eskişehir ve Güney Marmara 'yı içine alan sağlık hizmeti söz konusu" dedi. İnme Merkezi'nde çalışacak hemşire ve 112 acil servis görevlilerine özel eğitim verdiklerini aktaran Prof. Göksel beyin krizinde 1 saniyenin bile çok önemli olduğunu belirtti.

50 YAŞ ÜSTÜ DAHA RİSKLİ
Ani bayılma, el kol bacakta güç kuvvet kaybı, elde, kolda, bacakta karıncalanma, hissizlik hali, kelimeleri doğru telaffuz edememe, hiç konuşamama veya anlamsız konuşma ile kendini belli eden beyin krizinde karşı bir dizi uyarıda bulunan Prof. Dr. Göksel, 50 yaş üstü insanların hayatlarından sigara, tuzlu, yağlı, şekerleri yiyecek içecekleri çıkarmasının gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin krizine karşı inme merkezi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN