Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evliya Çelebi yolu canlanacak

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Evliya Çelebi yolu canlanacak

Kültür ve Bakanlığı tavsiyesiyle kurulan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Avrupa’daki büyük yürüyüş ağını ’ye getirme çalışmasına İnegöl’den başladı

Likya Yolu başta olmak üzere 'deki 17 adet yürüyüş rotasının oluşumu, bakımı, korunması ve tanıtımından sorumlu olan KRD'nin yönetim kurulu üyelerinden Kate Clow ve Caroline Fınkel ile proje çalışanı Onat Alan Proje kapsamında ziyaretlerde bulundu. Ekip Evliya Çelebi Yolu üzerindeki mahallelerin potansiyellerinin tespitine Sungurpaşa, Çavuşköy ve Babasultan muhtarlarını ziyaret ederek başladı, Heyete, İnegöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ensar Macit, İnegöl Kent Müzesi sorumlusu Önder Kılıç ve yerel temsilci Tuğrul Avcı da eşlik etti.

İNEGÖL DÜNYAYA AÇILACAK
Ziyaretlerin yol üzerindeki Yeniceköy, Cerrah, Deydinler ve Bahçekaya gibi 13 mahalle muhtarı ile devam edeceğini belirten Kültür Rotaları Derneği yönetim kurulu üyesi Caroline Fınkel, yolun ve İnegöl'ün dünyaya tanıtılmasında ve konaklama imkanlarının geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş "İnegöl Belediyesi vizyonu çerçevesinde iştirakçisi olduğumuz Evliya Çelebi Yolu projesi ile Avrupa Konseyi'nin Kültür Rotaları Enstitüsü'nde temsil edilen en köklü yürüyüş rotalarından olan ve İngiltere'de başlayıp, İsviçre ve Fransa üzerinden geçerek İtalya'nın Bari kentinde sonlanan Via Francigena yürüyüş rotası, Balkanlar üzerinden 'ye uzatılacak. Bu çalışmalar turizm anlamında bize ciddi değerler katacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evliya Çelebi yolu canlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN