Geçmişten geleceğe seramik ve çini sergisi

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Geçmişten geleceğe seramik ve çini sergisi

İnegöllü arkeolog ve seramik sanatçısı İznik’teki atölyesinde yaptığı eserlerini İznik Kent Müzesi’nde sergiliyor. Geleneksel tekniklerle yapılan 150 eser sanatseverlerle buluşuyor

İznik ilçesinde ikamet eden İnegöl'lü Arkeolog ve Seramik sanatçısı Rauf Sadi Güven, 'Genç gözüyle geçmişten geleceğe' adlı seramik ve çini sergisini Kent Müzesinde açtı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen sergi açılışına katılan İnegöl Belediye Başkanı , geçmişten beslenip geleceği inşa etmek adına her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi. Aktaş, "Tarihi mirasımızı yaşatmak ve korumak en öncelikli görevimizdir"dedi.

ANNE VE BABASINDAN ÖĞRENDİ
İnegöllü Arkeolog ve Seramik Sanatçısı Rauf Sadi Güven'in eserlerini İznik'te bulunan atölyesinde yaptığını aktaran Başkan Aktaş, "Rauf Sadi Güven, çalışmalarına İznik'te kendi evindeki atölyesinde sürdürmektedir. Çini ve seramik ile ilgilenmeye daha küçük yaşlarda başlayan Rauf Sadi, geleneksel teknikleri hem anne babası hem de ustaları olan Nursan Güven ve Adil Can Güven'den öğrenmiştir. Çini ve seramik alanındaki teknik ve yöntemler ise ailede kuşaktan kuşağa geçmiştir."dedi. Açılışı gerçekleştirilen sergide, geleneksel tekniklerle yapılan cam altı resimleri, ufak heykeller, Yunan seramikleri, çinileri ve sgrafitto (kazıma) tekniği örnekleri yer alıyor. Toplamda 150 eser sanatseverlerle buluşuyor. Diğer yandan serginin 30 Nisan tarihine kadar ziyarete kalacağı belirtildi.

PEK ÇOK TEKNİKTEN ÖRNEKLER VAR
Sergide, geleneksel tekniklerle yapılan cam altı resimleri, ufak heykeller, Yunan seramikleri, Kütahya çinileri ve sgrafitto tekniği örnekleri yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmişten geleceğe seramik ve çini sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN