Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın suyu emin ellerde

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Bursa’nın suyu emin ellerde
Sağlık Bakanlığı'nın bazı programlarına katılmak üzere 'ya gelen Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Başarılı, Bursa'da içme suyu ve arıtma tesislerini inceledi. Programları kapsamında Bursa'ya gelen Doç Dr. Mustafa Kemal Başarılı il olarak kentte faaliyet gösteren su firmalarının tesisleri ile Halk Sağlığı Müdürlüğü Su Laboratuvarına ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Doç. Dr. Başarılı'ya Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İlter ile Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan da eşlik etti.

SONUÇ MEMNUNİYET VERİCİ
İlk olarak ambalajlı su firmalarını ziyaret eden Doç. Dr. Başarılı, su üretiminin yapıldığı imalathane ve depolama alanları inceledi. Firma yetkililerinden bilgi alan Başarılı, "Ambalajlı su sektörü her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu kapsamda Bursa, sahip olduğu su kaynaklar ve su firmalarıyla sektörün lider şehri olma pozisyonunda. Yaptığımız incelemelerde hayatın vazgeçilmez unsuru olan suyun sağlıklı koşullarda ambalajlanıp, halkın tüketime sunulmasından dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu. Bursa'da 24 ruhsatlı su işletmesinin bulunduğu bilgisini veren Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, "Bu işletmelerimizden yılda yaklaşık bin 700 civarında su numunesi alınırken, yılda ortalama 200 denetim yapılmaktadır" dedi.

KAYNAKLAR KORUMA ALTINDA
İçme suyunun denetim ve numune işlemlerinin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Dr. Akan ise "Bursa'da bin civarındaki izleme noktasından, yılda 4 bin 600 civarında şebeke suyu numunesi alınmakta ve uygunsuz çıkan yerlerdeki ıslah çalışmalarına teknik personelimiz katkı sunmaktadır. Özverili çalışmalarla şebeke suyunun kirlilik yüzdesi her geçen yıl aşağı çekiliyor" diye konuştu. İl Özel İdaresi'nin kapatılmasıyla son iki yıldır BUSKİ'nin sorumluluk alanının genişlediğinin altını çizen BUSKİ Su Arıtma ve İşletme Daire Başkanı Devrim İzgi, 17 ilçeyi kapsayan içme suyu ve alt yapı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa’nın suyu emin ellerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN