Türkiye'nin en iyi haber sitesi

plajlarına ‘A’ kalite belgesi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Kurumu ’nde 2014’te sayıları 9 olan ‘A’ sınıfı plajların bu yıl 16’ya çıktığını belirtti

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Kocaeli plajlarına ‘A’ kalite belgesi
Valiliği başkanlığında kurulan komisyon, Kocaeli'ndeki Karadeniz ve İzmit Körfezi kıyılarında yüzme alanına açılacak plajları belirledi. Komisyon raporu sonucunda; İzmit Körfezi kıyılarında 10 ve Karadeniz kıyılarında 9 olmak üzere Kocaeli'ndeki toplam 19 yüzme alanı belirlendi. Buna göre söz konusu 'A' kalite (mükemmel) plajlar İzmit Körfezi'nde, Karamürsel Altınkemer, Ereğli Defne, Ulaşlı, Bayramoğlu Ada Plajı, Bayramoğlu Kadınlar Plajı, Bayramoğlu Halk Plajı, TÜBİTAK MAM Plajı, Kandıra sahillerinde Cebeci, Kerpe, Bağırganlı, Kefken, Kovanağzı, Kumcağız, Sarısu, Seyrek plajı oldu. 'B' sınıfı (İyi) plajlar ise Tavşancıl, Başiskele (Balıkçı Barınağı Batı) ve Darıca Denize Sevgi plajları olarak belirlendi.

KALİTE HER YIL ARTIYOR
Sağlık Bakanlığı'na bağlı Halk Sağlığı Kurumu'ndan yapılan değerlendirmeye göre, Kocaeli'nde yapılan çalışmalar deniz kalitesinin her yıl daha da arttığı kaydedildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevreye gösterdiği hassasiyet sayesinde artık İzmit Körfezi'nde bile denize girilebilir duruma geldi. Deniz Uçağı, deniz temizleme araçlarının yanı sıra, Körfez'e akan atık suların yüzde 99'unun arıtarak denize ulaştırmayı başardı. İzmit Körfezi 35 yıl önceki temizliğine ve güzelliğine tekrar kavuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kent genelinde hayata geçirdiği arıtma tesisleri ile de yeni bir rekora imza attı. Kocaeli genelinde 16 tesis ile atıksular arıtılmaya başlandı. Büyükşehir belediyesi, yatırımları ile Kocaeli'ni Türkiye'nin en fazla atıksu arıtma tesisi hayata geçiren kenti haline getirmeyi başardı. Bu tesislerin 7'si ise ileri biyolojik arıtma tesisi olma özelliğini taşıyor. Yaz sezonu boyunca büyükşehir personeli ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 personel sahillerde görev yapacak ve olası kazaları önlemeye çalışacak.

MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi'nin temizlenmesi için yaptığı çalışmaların meyvesi olarak 2012'de Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ile ilk mavi bayrağını aldı. 2013'te ikinci mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Büyükşehir Belediyesi, 2014'te bu iki mavi bayrağı korudu. 2015'te de Mavi Bayrak Jürisi tarafından Kandıra Cebeci Halk Plajı ve Karamürsel Altınkemer Plajı mavi bayrağa layık görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli plajlarına ‘A’ kalite belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN