Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşümde Osmangazi farkı

Osmangazi Belediye Başkanı ’ın yerel seçimler öncesinde vaat ettiği 16 proje arasında yer alan Kent Meydanı Projesi, ’nın çehresini değiştiriyor

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Kentsel dönüşümde Osmangazi farkı
Türkiye'nin nüfusu bakımından 4'üncü büyük ilçesi olan Osmangazi'de kentsel dönüşüm çalışmaları sadece konut üretmeye dayalı kalmıyor. Çağdaş kentlerin en büyük ihtiyacı olan meydanlar içinde hummalı bir çalışmanın yürütüldüğü Osmangazi ilçesinde Türkiye'ye örnek gösterilen Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde sona yaklaşıldı. Sadece kamulaştırma için 150 milyon TL harcanacak olan projenin görselleri bile lıları heyecanlandırmaya yetiyor. Osmangazi Belediye Başkanı 'ın yerel seçimler öncesinde vaat ettiği 16 proje arasında yer alan Kent Meydanı Projesi, Bursa'nın çehresini değiştirecek en önemli projeler arasında gösteriliyor. Toplam 35 hektar alanda yürütülecek projenin hayata geçmesiyle birlikte Bursa'nın tam merkezinde görüntü kirliliğine yol açan ve kent estetiğini bozan çöküntü alanı yerini Bursa'ya vizyon katacak bir meydan yer alacak. Dev proje için bölgede toplam 9 bin 859 metrekarelik alanı oluşturan 35 dükkan kamulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bölgede 16 bin metrekare alan daha kamulaştırılacak. Kamulaştırılan 18 dükkanın yıkımı gerçekleştirilirken, geriye kalan 17 dükkanın tahliye işlemleri devam ediyor. Osmangazi Belediyesi, kamulaştırmalar için hak sahiplerine toplam 45 milyon 644 bin TL ödeme yaptı.

VATANDAŞ MEMNUN
Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm projesi vatandaşların da biran önce hayata geçmesini istediği projelerin başında geliyor. Bursa'nın tam göbeğinde yer alan kötü görüntünün kente büyük zarar verdiğini belirten vatandaşlar, Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm projesi ile birlikte şehir merkezinin çehresinin değişeceğini, bunun da kente önemli bir değer katacağını savunuyor. Bölgede yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten vatandaşlar, Bursa'yı gerçek kent meydanına kavuşturacağı için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkürlerini sundu.

TÜM BURSA'NIN HAYALİ
Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek için kararlılıkla çalıştıklarını ifade eden Başkan Dündar, "Bu proje Bursa halkının uzun yıllardır beklediği bir proje. İnşallah bu projeyi hayata geçirmek bize nasip olacak. Defalarca söylediğimiz gibi bizim bölge için bir hayalimiz var. Hedefimiz meydanın altından geçen caddeyi yol altına alarak meydan ile alt taraftaki mahalleleri üstten birleştirip bir yaya aksı oluşturabilmek. Türkiye'nin 4. Büyük kenti Bursa maalesef gerçek bir kent meydanına sahip değil. Bunun eksikliğini de tüm halkımız hissediyor. Kentimizin bu eksikliğini gidermek ve Bursa'mıza vizyon kazandırmak. Proje kapsamında yürütülen kamulaştırmaların maliyetinin 150 milyon lira dolayında olacağı öngörülüyor. Kamulaştırmaların yarısından fazlasını tamamladık. 2016'da kamulaştırma işlemlerini sonlandırıp projeyi başlatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşümde Osmangazi farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN