UNESCO ’ya hayran

Giriş Tarihi: 31.7.2016
UNESCO Bursa’ya hayran

UNESCO Mirası Komitesi ülkelerinin daimi büyükelçileri ve UNESCO Genel Merkezi yöneticileri, daha önce de geldikleri ’ya bir kez daha hayran kaldıklarını söyledi

'nın değerlerinin UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne girmesinin ardından İznik'in de UNESCO Listesi'ne girmesiyle ilgili çalışmalarını hızlandıran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UNESCO üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi. Finlandiya, Lübnan, Polonya, Portekiz, Kore ve Azerbaycan'dan gelen UNESCO Dünya Mirası Komitesi ülkelerinin daimi büyükelçileri ve UNESCO Genel Merkezi yöneticileri, Başkan Altepe'yi Heykel'deki i Belediye Binası'nda ziyaret etti. Bursa'ya bir kez daha hayran olduklarını belirten konuk yöneticiler, Başkan Altepe'yi kente değer katan çalışmalarından dolayı tebrik etti.

'BURSA EVRENSEL BİR DEĞER'
Başkan Altepe, Bursa'nın 'evrensel bir değer' olduğunu söyleyerek, "Bursa, farklı bir şehir, bir tarih başkenti. Birikim açısından her alanda İstanbul'dan sonra ikinci sırada olan Bursa, şu anda en baskın haliyle ise bir sanayi şehridir. İpek yolu ve Baharat yolu gibi ticaret yolları üzerinde bulunan önemli bir ticaret şehri de olan Bursa, aynı zamanda sahil, termal ve tarım şehridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bursa'da bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bu tarihi birikimi ayağa kaldıralım istiyoruz" dedi. Bursa'nın anıtsal yapılarının restorasyon çalışmalarından da bahseden Başkan Altepe, "Bursa'daki tarihi yapıları ayağa kaldırdık, şimdi de yeraltında kalan tarihi eserleri öne çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece Osmanlı Türk kültürünün yaşadığı bir kent olarak bu yapıların değerlendirilmesini sağlamış oluyoruz. Bursa, önemli bir müze kent ve yaşayan canlı bir tarih şehri oluyor" diye konuştu.

LİSTEDEKİ YERLERİ GEZDİLER
UNESCO'lu konuklar ise tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkati çeken Bursa'yı çok beğendiklerini ve bu şehirde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirtti. Konuklar, Bursa gezileri sırasında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren en önemli değerlerden Muradiye Külliyesi ve Cumalıkızık ile Bursa Karagöz Müzesi, Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi, Bursa Kent Müzesi, Irgandı Köprüsü ile Yeşil Türbe ve Camisi'ni de gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO Bursa’ya hayran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN