Cumalıkızık’ta tarih yeniden ayağa kalkıyor

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Cumalıkızık’ta tarih yeniden ayağa kalkıyor

’daki en ünlü Osmanlı köyü olan Cumalıkızık’ta restorasyon çalışmalarının büyük bir kısmı bitti. 5 tarihi yapı yakında ziyarete açılacak

Osmanlı kırsal mimarisinin ilk örneklerinden olan, değerini UNESCO Mirası Listesi'ne girerek kanıtlayan Cumalıkızık'ın tarihi mirasını ayağa kaldırmak için kollar sıvandı. Köyde restorasyon atağı başlatan Belediyesi'nin, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı onaylandıktan sonra tarihi köydeki restorasyon işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 5 tarihi eser, Prof. Dr. Zeynep Ahundan'ın danışmanlığında Yıldırım Belediyesi ve Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın ortaklaşa imzaladığı protokolle aslına uygun olarak restore edilirken, 4 yapının da röleveleri yapılarak restorasyonuna başlandı.

'TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIK'
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali şöyle konuştu: "Dünya mirasları olan Cumalıkızık, Yeşil Külliyesi ve Yıldırım Külliyesi'nin ilçemizde bulunması Yıldırım'ın tarihi ve kültürel mirasının zenginliğinin kanıtıdır. Böyle bir mirasa ev sahipliği yapmanın bazı sorumlulukları da var. Geçmişin mirasını geleceğe aktarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Anıtlar kurulunun izni ile başladığımız yenileme çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık. Özellikle Yıldırım'ın dünyaya açılan penceresi olarak değerlendirdiğimiz Cumalıkızık'ın bizim için ayrı bir önemi var. Bundan dolayı uzmanlarımızın öncülüğünde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık’ta tarih yeniden ayağa kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN